12.12.2007 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora i na vlastní energetické plodiny

Pěstitelé mohou ke své spotřebě využívat bioplyn, teplo nebo pohonné hmoty z energetických plodin, které vyprodukovali na svých hospodářstvích. Umožňuje jim to novela nařízení vlády o stanovení některých podmínek poskytování platby pro pěstování energetických plodin, do které byla implementována nová nařízení Evropské komise. Jejich účelem je motivovat pěstitele, aby se zvyšoval podíl obnovitelných zdrojů energie. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

„Hlavní změny spočívají v úpravě podmínek použití a zpracování energetických plodin pro potřeby zemědělce na jeho vlastním hospodářství. Podpora pěstování energetických plodin a podpora výroby biomasy je tak v rámci celé Evropské unie doplněna o možnost zpracování a užití suroviny samotným pěstitelem. Protože odpadá dovážení energetické plodiny jinému zpracovateli, proces zpracování se tím výrazně zkracuje,“ vysvětluje ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Energetická plodina přitom musí být primárně určena k výrobě a spotřebě energetických produktů - bioplynu, tepla, elektrické energie, dopravních pohonných hmot.
Podpora je plně hrazena z prostředků Evropské unie a má motivační charakter s cílem zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie.
„Další významnou změnou je také posunutí termínu, do kterého musí žadatelé o podporu na pěstování cukrové řepy pro energetické účely doručit Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu prohlášení o sklizni,“ doplňuje ministr Gandalovič. „Na základě zkušeností z průběhu řepných kampaní z posledních let se termín doručení prohlášení mění z 15. prosince příslušného kalendářního roku na 31. ledna roku následujícího po roce podání žádosti.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down