05.12.2007 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj evropského zemědělství

Je podstatné, aby z návrhu evropské komisařky pro zemědělství Mariann Fischerové Boelové byly odstraněny limity přímých plateb a vyrovnávacích příspěvků v LFA na podnik. Dále je třeba odstranit degresivitu přímých plateb na podnik, odložit zákonné požadavky na cross compliance pro nové členské země až po srovnání přímých plateb, tedy od roku 2013, uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský ve zprávě představenstva, kterou nedávno na zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově.

 Zemědělský svaz ČR také odmítá plošné zavedení SAPS či plateb na farmu bez výjimek, neboť chce u části z těchto prostředků zachovat vazbu na produkci – k počtu VDJ či některým speciálním plodinám. Za určitých, jasně definovaných podmínek v rámci modulace ale akceptuje převedení části přímých plateb hrazených z rozpočtu Evropské unie do pilíře II. Programu rozvoje venkova, především pro vytvoření fondu pro omezení rizik vyplývající ze změn klimatu.
Svaz souhlasí s nulovou sazbou set-aside, zrušením kvót mléka v roce 2015. Požaduje srovnání podmínek ve státní podpoře sociálního a zdravotního zabezpečení zemědělců tak, aby naši zemědělci již nebyli na společném trhu EU-27 znevýhodňováni.
Svaz podle Jirovského prosazuje, aby si každá členská země mohla volně upravit velikost malých, středních a velkých podniků podle národních podmínek. Svaz dal návrh na stanovení hranice velkého podniku na 750 zaměstnanců a více a obrat vyšší než 200 milionů eur.
Po roce 2013 svaz odmítá národní dofinancování přímých plateb v celé Evropské unii a bude prosazovat pokračování přímých plateb při odstranění zvýhodněných přímých plateb z historických důvodů v EU-15.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down