Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová navrhuje, aby ministerstvo zemědělství zavedlo do příslušných norem pro žadatele o dotaci jasnou podmínku hrazení nájemného. Mělo by se podle ní před udělováním dotací kontrolovat, zda uživatel pozemku platí jeho majiteli řádně nájemné. Žadatelé o dotaci musí nyní prokazovat nájemní smlouvu k pozemkům, ale není jisté, jestli skutečně platí, poukazuje Seitlová na mezeru v příslušných zákonech.
Ombudsman Otakar Motejl kritizuje vztah mezi vlastníky a nájemci půdy již pět let. Pokud nájemci dlouhodobě neplatí nájemné, zdánlivě neexistuje způsob, jak nájemní vztah ukončit. V současné době mají pouze možnost vymáhat svá práva soudní cestou. To je ale není vzhledem k finanční zátěži a délce soudního řízení uspokojivé řešení, míní Seitlová.
Podle zákona o půdě sice může vlastník půdy ukončit nájemní vztah s neplatičem v jednoroční výpovědní lhůtě, ve skutečnosti to ale tak jednoduché není. Pokud se například pozemek nachází uprostřed velkého lánu a není k němu přístup, trvá výpovědní lhůta, dokud není přístupová cesta vytvořena.
Při problémech s neplatiči, Seitlová doporučuje, aby majitelé postupovali podle Občanského zákoníku. Ten umožňuje, aby pronajímatel odstoupil od nájemní smlouvy, jestliže nájemce ani po upomenutí nezaplatil nájemné ani do splatnosti dalšího nájemného do tří měsíců. Dalším řešením je například kontrola hrazení nájemného u uživatelů zemědělské půdy žádajících o dotaci.