Kontrole Státní veterinární správy ČR podléhají i mořské potraviny živočišného původu, například krevety, mušle či chobotnice. Tyto produkty uvolňují na intrakomunitární trh ostatní členské státy Evropské unie, popřípadě je propouštějí pohraniční veterinární stanice na vstupových místech Evropské unie. Veterinární dozor kontroluje tyto zásilky v místech určení. Jediné vstupní místo, pohraniční veterinární stanice, má Česká republika na letišti v Ruzyni. V poslední době byl veterinární dozor upozorněn v rámci systému rychlého varování RASFF na deset kilogramů zdravotně závadných slávek (Mytilus Galloprovincialis) z Itálie. Podobně jako v minulosti ani tentokrát nedošlo k ohrožení zdraví lid, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Kontroly veterinárního zboží v rámci intrakomuniárního trhu probíhají podle Dubna v místě určení, a to jednak „papírově“, v případě podezření se však i zde odebírají vzorky pro vyšetření, než je výrobek uvolněn do oběhu. Pokud jsou zjištěny závady, rozhodne místně příslušná veterinární správa zásilku neuvolnit do oběhu a buď ji poslat zpět dodavateli nebo ji na náklady dovozce neškodně odstranit, vysvětlil Duben.
Je obecně známo, že některé veterinární zboží snadno podléhá zkáze, a mezi takové například patří i řada plodů moře, tedy i mušlí. Při přepravě i dalším uchovávání, které je velmi krátké, musí být dodržena stanovená, popřípadě doporučená, teplota. Mušlí se na našem trhu neobjeví mnoho, proto je třeba na tyto skutečnosti nezapomínat, připomněl mluvčí veterinárního dozoru.