Jaká je situace ve využití biomasy k energetickým účelům v Jihočeském kraji? Složitá a rozhodně by mohla být lepší. Biomasy je u nás dostatek, o tom nelze pochybovat“, řekl Jiří Jeff Calda ze společnosti Dřevošrot v Českých Budějovicích na krajském fóru, které se konalo na podporu Akčního plánu EU - Biomasa. Zároveň si ale posteskl, že až devadesát procent biomasy se z jižních Čech vyváží zejména do Rakouska kvůli vyšším cenám, které zaplatí i dopravu. To podle něj způsobuje nedostatek biomasy pro český, respektive jihočeský trh. Podotkl, že v u nás není dostatečná poptávka, která by finančně pokryla nároky producentů biomasy. Řešení spatřuje v podpoře ze strany státu ve formě dotací nebo cenových a daňových zvýhodnění samotné biomasy, zařízení na její spalování a provozu těchto zařízení. Tím vzrostl počet instalací zařízení a spotřeba biomasy. Podpora státu není podle něj dostatečně vysoká a často je nejasná.
Ing. Miškovský z Lesů ČR upřesnil, že „zemědělec může získat dotace na výrobu energie z biomasy pouze v případě, že tuto energii sám spotřebuje a nesmí ji prodávat“. Nepodporuje se podle něj zakládání nových dřevních porostů, i když původně měla být 75 000 korun na hektar.
Česká republika má splnit svůj závazek vůči Evropské unii a do roku 2010 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na primárních zdrojích energie na šest procent. Právě biomasa je v našich podmínkách tím nejvhodnějším obnovitelným zdrojem ke splnění závazku, zaznělo na krajském fóru. Jeho účastníci jsou nespokojeni s tím, že stát zcela nelogicky uvažuje o zrušení dotací na pěstování energetických plodin, které by se mohly podílet až 47 % na celkovém množství biomasy. V roce 2006 činily tyto dotace 2000 Kč/ha (celkem se vydalo 1 466 000 Kč) a v roce 2007 byly zvýšeny na 3000 Kč/ha (celkem 5 530 000 Kč).
Jak uvedla Ing. Vlasta Petříková, DrSc., z občanského sdružení CZ Biom, v Parlamentu ČR probíhají další jednání, jelikož se proti zrušení dotací zvedla vlna odporu hlavně u zemědělců. Doufají, že dotace zůstanou zachovány, zvláště když se vezme v úvahu, že tyto dotace nejsou rozhodně vysoké ve srovnání například s dotacemi na pěstování trávy na loukách, které činí 7500 Kč/ha, míní zastánci pěstování energetických plodin.
Cílem Krajského fóra na podporu Akčního plánu EU - Biomasa bylo vyvolat diskusi o využití biomasy na výrobu tepelné energie, která by vedla ke konkrétním krokům a opatřením na podporu tohoto využití ze strany státních i krajských orgánů. Účastníci fóra se shodli na znění společného prohlášení, které bude zasláno poslancům a senátorům Parlamentu ČR a radním a zastupitelům Jihočeského kraje.