09.11.2007 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nevětrané stáje svědčí plísním

Vlhké podzimní období stejně jako příliš zateplené a nevětrané stáje přispívají k rozvoji plísňových a houbových onemocnění kůže a sliznic chovaných zvířat. Jedno z nejúpornějších plísňových onemocnění je opar lysivý, nazývaný herpes. Způsobují ho nejčastěji houby rodu Trychophyton, proto se označuje trichofytóza. Opar lysivý se přenáší kontaktem mezi nemocnými zvířaty. Onemocnět může skot, koně, ovce nebo prasata. Je přenosný i na člověka a obtížně se léčí, připomněl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Chovatel by měl podle Dubna sledovat u dobytka okolí očí, tlamy, uší, kožních řas u konečníku a okolí pohlavních orgánů. Včas zjištěné a rozpoznané změny lze totiž snáze diagnostikovat a léčit, a to dříve, než si je zvíře rozškrábe a než se onemocnění rozšíří na další partie těla. V případě onemocnění zvířete se na napadených místech nejprve ježí srst, posléze se láme a vypadává, tvoří se charakteristická kruhová krvácivá ložiska. Nakažené zvíře je třeba izolovat a dezinfikovat ustájení i všechno nářadí. Proti trichofytóze lze úspěšně dobytek vakcinovat, musí to samozřejmě provést jedině veterinární lékař, upozornil Duben.
V chovech s trichofytózou se setkáváme už zřídka, pokud se vyskytne, pak je to důkazem špatné péče o zvířata, řekl Duben. Je nicméně třeba i s tímto onemocněním počítat, a zejména při nákupu nových zvířat do chovu je vhodné nové kusy před zařazením do stáda alespoň čtrnáct dní držet odděleně a pozorovat, zdůraznil mluvčí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down