Podle statistiky ministerstva průmyslu a obchodu činí v současnosti podíl obnovitelných zdrojů na primárních energetických zdrojích asi 4,5 procenta. V Jihočeském kraji se nachází asi 180 malých vodních elektráren, v provozu je přes 200 solárních systémů a více než 800 tepelných čerpadel. Nejvíce využívaným obnovitelným zdrojem v České republice i na jihu Čech je biomasa. Větší instalace zařízení pro spalování biomasy pro výrobu tepla, tedy kotle nad 200 kW, jsou v Jihočeském kraji v provozu asi ve 250 subjektech. V největší míře spalují štěpky a dřevní odpad, dále pak palivové dřevo, rostlinné materiály a pelety. Tyto informace zazněly na workshopu Ökoenergie-cluster – Obnovitelné zdroje v Jihočeském kraji a Horním Rakousku, uvedla ředitelka Energy Centre České Budějovice Ivana Klobušníková.
Ing. Konrad Mayer z O. Ö. Biomasseverband poukázal na to, že roční přírůstek dřeva ve spolkové zemi Horní Rakousko činí třicet milionů metrů kubických, přičemž v současné době se z tohoto množství ročně zpracuje a využije asi dvacet milionů kubíků.
Workshop byl určen především firmám z oblasti využití obnovitelných zdrojů energie (solární termika, fotovoltaika, biomasa, bioplyn, malé vodní elektrárny, větrná energie). Přednášející z Jihočeského kraje a Horního Rakouska informovali jak o rámcových podmínkách, výkupních cenách energie a dotacích, tak o stavu využívání obnovitelných zdrojů energie, zvláště pak biomasy, řekla Klobušníková.