08.10.2007 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpuštění půjček by asi neprošlo

Přeměnu půjček vinařům, které byly určeny na podporu výsadby vinic před vstupem České republiky do Evropské unie, na nevratné dotace by Evropská komise zřejmě neschválila. Vyplývá to z dokumentu Stálého zastoupení ČR v Evropské unii, který obdrželi členové Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.

Otázka půjček vinařům se na stůl sněmovního zemědělského výboru vrátila po více než čtyřměsíční pauze. Poslanci přerušili projednávání novely zákona o vinohradnictví v půlce května, aby k této věci zjistili stanovisko Evropské komise. Zastoupení ČR v Bruselu vedlo podle nich s komisí neoficiální konzultace. V dokumentu se uvádí, že uvažované odpuštění části některých půjček na podporu výsadby vinic je z pohledu pravidel pro poskytování veřejné podpory velmi problematické. „V každém případě představuje novou státní podporu, kterou je nutné EK notifikovat. Pravděpodobnost kladného posouzení z její strany je vzhledem k nekonzistentnosti zamýšleného opatření s platnými pravidly relativně nízká,“ varuje dokument.
Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce existuje více možností, jak řešit tuto problematiku. „Musíme si ale být jisti, jestli budou vyhovovat požadavkům Evropské komise,“ doplnil. Určitou cestou by mohlo být také poskytování podpor v rámci „de-minimis“. Náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák upřesnil, že jde o pravidlo, podle něhož může členská země poskytnout domácím zemědělcům podporu až tři tisíce eur, což je více než 80 tisíc korun, bez nutnosti schvalování Evropskou komisí. Toto opatření však lze využít jen jednou za tři roky a v případě nějaké další mimořádné události by tedy vinaři na toto opatření již nemohli spoléhat, upozornil. Ve hře je ale také možnost, že by ministr zemědělství vinařům splácení půjček odložil.
Výbor projednávání této novely přerušil a bude hledat další způsoby, jak vinařům pomoci.
Vinaři rozšířili před vstupem do EU s podporou státu vinice o zhruba sedm tisíc hektarů. Mohli přitom čerpat buď dotaci od státu, nebo podporu z Vinařského fondu. Ten jim mohl až do 50 procent poskytnout nenávratnou dotaci či bezúročnou půjčku. Fondu ale podle tehdejších podmínek musejí od roku 2009 začít polovinu sumy splácet. Návrh novely zákona o vinohradnictví a vinařství by měl totiž smazat rozdíly mezi vinaři, kteří čerpali půjčku, a těmi, kdo získali dotaci.
Minulý týden ministr zemědělství Petr Gandalovič v Bruselu také uvedl, že jestliže v reformě vinařského sektoru v Evropské unii nadále zůstane návrh na zákaz doslazování vína, Česká republika bude hlasovat proti ní. Doslazování využívají totiž vinaři v případě nepříznivých klimatických podmínek, které způsobují, že víno má nižší hladinu cukru, a je tak méně kvalitní. Stejné metody přitom využívají například i němečtí vinaři, kteří jsou rovněž proti současné podobě reformy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down