Nejnověji je slintavka a kulhavka hlášena i z evropské části Turecka (Thrákie), kde se naposledy vyskytla na počátku letošního roku. Z oblastí, kde se tato nákaza objevila, se nesmí žádná živá vnímavá zvířata, tedy sudokopytníci, vyvážet, ani žádné tepelně neopracované produkty. Turisté cestující do těchto oblastí si nesmějí dovážet žádné potraviny živočišného původu. Pokud nedodrží tento předpis, budou jim na místech vstupu do členských zemí EU zabaveny, varuje mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
„Přestože se slintavka kulhavka objevila na našem území více než před třiceti lety (v roce 1975), lze říci, že na základě tehdejších zkušeností i na základě současné veterinární legislativy bychom postupovali razantním způsobem, aby se nákaza nemohla rozvléci,“ prohlásil Duben.
Ve Velké Británii zaznamenali se slintavkou a kulhavkou velké problémy v roce 2001, kdy se kvůli nedostatečným opatřením nákaza rozvlekla na celé území Britských ostrovů a bylo utraceno více než čtyři miliony zvířat, připomněl Duben. Ztráty podle něj dosáhly částky téměř 400 milionů eur. Letos není zatím problém takového rozsahu a je patrné, že i na základě zkušeností získaných před šesti lety britští kolegové situaci zvládají lépe.