01.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní rok jablkům moc nepřál

Úroda jablek v České republice bude letos podle odhadů Ovocnářské unie ČR zřejmě nejnižší za posledních 12 let. Proti minulému roku klesne asi o 30 procent na zhruba 111 tisíc tun. Tento propad je podle pěstitelů způsoben zejména jarními mrazy a následným dlouhotrvajícím suchem.

Tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík upozornil, že mezi jednotlivými podniky jsou však velké rozdíly. „Některé mají normální úrodu, jiné sklidí jen deset až 20 procent obvyklého množství,“ informoval s tím, že největší pokles úrody se v celé zemi čeká u odrůd Golden Delicious a Idared. Sklizeň jablek, která je nyní v plném proudu, by měla za příznivého počasí skončit do posledního října.
Jedním z podniků, jemuž se propad produkce vyhnul, je například náš největší pěstitel jablek, Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, které čeká úrodu na úrovni 6000 až 6500 tun. Také zahrádkáři na Přerovsku nemají důvod ke smutku. „Jablek máme hodně. Letos jsme obzvlášť rádi, protože ceny v obchodech jsou vysoké. Nejhezčí část úrody uskladníme na zimu a padaná jablka jsme odvezli do výkupu, kde byly velmi slušné ceny,“ uvedla Jana Kovářová z obce na Přerovsku.
Naopak za jednu z nejhorších sklizní za poslední roky označují někteří pěstitelé ovoce letošní úrodu na jihu Čech, kde sklidí o desetinu až polovinu jablek méně. Podobně tomu je i v dalších oblastech, třeba Zemědělské družstvo Klapý na Litoměřicku očekává pokles sklizně o třetinu. Ovocnářsko- potravinářská společnost Ekofrukt Slaný letos počítá s poklesem úrody jablek o 50 procent, což se projeví na jejích hospodářských výsledcích. Podle vedoucího obchodního úseku této firmy Josefa Rennera podstatnou část jablek odrůdy Idared, která dozrává jako první, poničily jarní mrazíky. Část také znehodnotily kroupy. „Budeme muset jablka nakupovat, což je pochopitelně dražší než zpracovávat vlastní úrodu,“ konstatoval.
Podle šéfa sadů Agroova z Velkých Dvorců na Tachovsku Vladimíra Mamici podnik letos počítá s úrodou na 60 procentech standardního roku a tím pádem i se ztrátou. „Nemůžeme tak jít ale do žádného úvěru, dotace nedostáváme, protože nejsme majitelé půdy, ani nemáme dlouhodobé smlouvy s jejími vlastníky, posteskl si Mamica. Aby firma dosáhla na dotaci na výsadbu, musela by mít totiž smlouvu s majitelem minimálně na 15 let.
Výrazný propad úrody zaznamenají také drobní pěstitelé. Na zahrádkách a v alejích u cest úroda podle Ludvíka klesne na 70 tisíc až 80 tisíc tun z obvyklých přibližně 150 tisíc tun. „U těchto neošetřovaných výsadeb se negativně projevila vedle mrazů i slabší násada a přemnožení škůdců,“ prohlásil tajemník unie.
Přestože se co do množství jablek letos příliš neurodilo, někteří ovocnáři si pochvalují, že kvalita sklízených plodů bude výrazně lepší a u velkoobchodů i maloodběratelů dosáhnou až o třetinu lepší ceny než vloni. „Letos jsme na 50 až 60 procentech standardního roku, ale jablka budou téměř všechna ve špičkové kvalitě,“ řekl spolumajitel Sadů Schwarz z Rokycanska Richard Schwarz. Připomněl, že firma Sady Schwarz letos prodává velkoodběratelům kilogram za devět až deset korun, o dvě až tři koruny více než v roce 2006. Letos se ale maximálně soustředí na přímý prodej. „Stovky lidí, co si k nám zvykly jezdit z Plzeňska a středních Čech, nám pomohou snížit vysoké ztráty z letošní sezóny,“ dodal Schwarz pro ČTK. Odhadl, že podnik prodá zhruba polovinu produkce z 50 hektarových sadů občanům v cenách osm až 20 korun za kilogram.
Ludvík podotkl, že kvůli nízké úrodě stoupla farmářská cena jablek meziročně o 20 až 30 procent. Podle odrůdy, kvality a balení činí 12 až 15 korun za kilogram. V obchodech však ceny stouply téměř o polovinu na nejčastějších 25 až 30 korun za kilogram. Vyšší ceny by
měly sadařům částečně vyrovnat ztráty z nižší úrody. Na jaře publikovaná ztráta kolem 400 milionů korun by nakonec mohla být podle jeho odhadu zhruba poloviční.
Nahoru vylétly i výkupní ceny jablek. Zatímco loni dostávali lidé za kilogram jablek kolem jedné koruny, letos to je i třikrát tolik. Výkupci přesto přiznávají, že se k nim dostane skutečně velmi málo ovoce. Lidé plody ze svých zahrad nebo z alejí podél cest obchodníkům nabízejí jen minimálně. Výkupní společnosti proto chystají své provozovny v tomto roce předčasně uzavřít. „Nestojí to za to, jablka nejsou. Letos vykupujeme kilogram až za 3,50 koruny, loni za korunu, ale i tak jsme na čtvrtině minulého stavu,“ řekl Pavel Kabourek ze společnosti Zeo Trade, která je největším nákupcem v jižních Čechách
Podobně jako Česká republika jsou na tom i ostatní středoevropské země. Propad sklizně kvůli mrazům postihl zejména Polsko, které je největším producentem jablek v Evropské unii, výrazný pokles čeká i Maďarsko. V Polsku se letošní výpadek odhaduje na více než jeden milion tun jablek.
Případný nedostatek českých jablek na tuzemském trhu v jarních měsících podle Ludvíka nahradí dovoz ze západní Evropy, kde by měla být obvyklá úroda. V normálních letech import obvykle pokrývá přes 40 procent české spotřeby.
Ludvík doplnil, že ve věci náhrady z titulu počasí čeští ovocnáři stále zvažují myšlenku na vytvoření pojistného fondu, který by se státní podporou kryl tato rizika. „Zatím počítáme, co v této věci přinese chystaná reforma společného trhu s ovocem a zeleninou v EU. V rámci takzvaného krizového řízení by měla pamatovat i na škody z počasí,“ řekl.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down