24.09.2007 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy o dostatek vody

Českým chmelnicím bude možná v budoucnu chybět voda. V posledních letech pěstitele chmele trápí suché, teplé počasí a nedostatek srážek a začíná být problém se zajištěním závlahy.

Na tento problém mimo jiné upozornili zástupci chmelařů členy zemědělského výboru Poslanecké sněmovny při nedávném setkání v Žatci s tím, že při jeho řešení se neobejdou bez pomoci státu. Předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler vysvětlil, že dotační tituly na závlahu sice pamatují, ale jen asi třetina pěstitelů je v dosahu vodních zdrojů. Proto je třeba urychleně hledat způsob zajištění nových zdrojů a vrtů. „Ve Spojených státech na sebe tuto úlohu vzal stát. Ani my se bez pomoci státu neobejdeme,“ doplnil.
Přestože se chmelaři obávají o dostatek vody na zavlažování, hlavní prioritou pro ně nadále zůstává obnova chmelnic, bez které by následovala další kritická redukce ploch chmele v ČR. „Finanční náklady na obnovu plochy chmelnic, které jsou v současnosti starší než 20 let a další nutnou obnovu, to je celkem dva tisíce až 2500 hektarů, byly vyčísleny na jednu až 1,5 miliardy korun,“ sdělil našemu týdeníku tajemník svazu Zdeněk Rosa.
Pázler na setkání poznamenal, že chmel se i díky ministru zemědělství Petru Gandalovičovi podařilo udržet v národních doplňkových platbách, i když na konci loňského roku to vypadalo bledě. Na obnovu chmelnic mohou pěstitelé čerpat od roku 2006 dotace z programu podporujícího nákup viruprostých sadeb chmele. „Od letošního července funguje i dotace na výstavbu chmelových konstrukcí z programu obnovy venkova,“ připomněl s tím, že chmelařské podniky rovněž trápí nedostatek pracovních sil pro sezónní práce v chmelnicích.
Podle předsedy Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiřího Papeže vloni pěstitelé chmele získali z dotačních titulů státu i EU 50 milionů korun, letos to bude více. Určitou cestou k získání vyšší podpory by podle něj bylo zařadit chmel do takzvané integrované produkce, kam už patří vinná réva. „Při šetrnějším používání chemických preparátů při ošetřování rostlin by to umožnilo pobírat vyšší příspěvky. Nedostatek pracovníků by podle něj mohla pomoci vyřešit novela zákona o zaměstnávání studentů,“ uvedl Papež a jménem výboru přislíbil, že se budou problematice českého chmelařství věnovat a pokusí se využít návrhy na řešení problémů tohoto odvětví.
Pěstitelé letos očekávají podprůměrnou úrodu. Nedávný odhad 5100 až 5300 tun chmele, což představuje výnos 0,94 až 0,98 tuny z hektaru, se podle Pázlera nejspíš nevyplní. „Bohužel, vypadá to ještě hůř, než jsme čekali. Sklidíme asi 4900 až 5100 tun,“ sdělil šéf Svazu pěstitelů chmele s tím, že podprůměrná byla už loňská sklizeň chmele. Ve srovnání s běžným průměrem klesnou podle něj letos výnosy až o pětinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down