I mořští živočichové musí podle platné legislativy splňovat při uvádění do tržní sítě požadavky veterinární legislativy. Nejen obchodník, ale i spotřebitel musí dodržovat pravidla správného zacházení. U čerstvých produktů moře je třeba, aby byly co nejrychleji tepelně zpracovány, upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Pokud jde o mlže, tedy slávky a různé mušle, které se též tepelně zpracovávají a prodávají se živé, je nutné si dát pozor na rychlé zkažení. Znamená to zpracovat je téměř okamžitě po nákupu. Tato zásada se týká i různých korýšů, tedy krabů nebo raků, tedy těch, co se prodávají živí.
Pokud se v našich obchodech objeví takové produkty rybolovu či akvakultury, původem ze třetích (nečlenských) zemí, propustila je na intrakomunitární trh některá z pohraničních veterinárních stanic na vnějších hranicích Evropské unie. Naše republika má takovou pohraniční veterinární stanici jen jedinou, a to v Praze Ruzyni na letišti, informoval Duben.
Jako příklad mluvčí uvedl, že v poslední době se v některých našich obchodech objevili raci původem z Arménie a byli prověřeni ve Vídni anebo Římě. Do České republiky přišla přes Ruzyni zásilka raků naposledy před dvěma lety.