30.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malé a střední pivovary hledají pomoc u Evropské komise

Osmnáct českých pivovarů se domáhá ochrany svých práv u Evropské komise kvůli státní dotaci pro Plzeňský Prazdroj. Stížnost do Bruselu byla již podána. Na počátku března odeslaly české pivovary otevřený dopis ministrovi průmyslu a obchodu poté, co zjistily, že minulá vláda podpořila dotací ve výši více než šest set osmdesát milionů korun Plzeňský Prazdroj, největšího výrobce piva s dominantním postavením na trhu. Udělení státní dotace považují ostatní pivovary za diskriminační a poškozující tržní prostředí.

Státní mašinérie se ale k prošetření záležitosti staví vlažně a nechce problém řešit. Proto se české pivovary nyní obracejí na Evropskou komisi. „Stát chudým bere a bohatým dává. Dotace je sice formálně určena na podporu vývozu, ale fakticky jde o podporu další expanze Prazdroje na domácím trhu, která negativně ovlivní konkurenční prostředí. Nechápeme, proč stát zvýhodňuje zahraniční koncerny před domácími podniky, které v důsledku toho bojují o přežití“, říká Jiří Fusek, prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů.
Prazdroj v nově vybudované stáčírně stáčí veškerou produkci, nejen tu, která jde na export. Jen malé procento lahví, které projdou novou stáčecí linkou, na níž stát přispěl bezmála sedmi sty miliony korun, putuje na zahraniční trhy, zbytek je určen pro tuzemský trh.
Podle pivovarníků bude mít tato investiční pobídka zásadní až existenční dopad na tuzemský trh výroby a prodeje piva, ve kterém působí celá řada malých a středních regionálních pivovarů. Obávají se, že tak získané prostředky Plzeňský Prazdroj využije na další ovlivňování trhu. Ten přitom už díky obrovským finančním příspěvkům hostinským obsadil velkou část hospod na českém trhu a v této aktivitě dál pokračuje.
Státní dotaci Plzeňskému Prazdroji ve výši přesahující šest set osmdesát osm milionů korun odsouhlasil bývalý sociálně demokratický ministr průmyslu a obchodu Milan Urban až po nových volbách do poslanecké sněmovny v červenci minulého roku. Žádost Plzeňského Prazdroje o investiční pobídku zkoumal ještě před rozhodnutím antimonopolní úřad. Se státní podporou nesouhlasil. „Po přijetí té žádosti jsme vyhodnotili i na základě vyjádření konkurentů, že by tato investiční pobídka narušila tržní prostředí a nedoporučili jsme ji“, uvedl tehdy předseda ÚOHS Martin Pecina. Plzeňský Prazdroj neuspěl ani se svou následnou žalobou proti ÚOHS u soudu. Pivovar žádost podal znovu a ministerstvo průmyslu a obchodu mu vyhovělo.
Plzeňský Prazdroj, který je největším středoevropským pivovarem, nyní ovládá 50 procent domácího trhu a podle svého plánu chce do jednoho roku ovládat přes 60 procent trhu (v pořadí druhý Staropramen má 13 procent trhu). Rok od roku výrazně roste jeho rentabilita a velké dividendy ze stále rostoucích zisků jsou odváděny vlastníkům do zahraničí (rentabilita Prazdroje za fiskální rok končící 31. března 2006 a představuje 34 procenta – při tržbách 13,5 miliardy korun tvořil zisk před zdaněním 4,6 miliardy. Z těchto zisků vyplácí Prazdroj během posledních čtyř let každým rokem bezmála dvě miliardy korun na dividendách). Přitom český trh s pivem stagnuje, prostor pro růst na domácím trhu již není a konkurenční boj je čím dál neúprosnější. U největších pivovarů činí výrobní náklady sedm procent z ceny piva, kterou zákazník platí v restauraci. Většina financí pak jde do marketingu a do konkurenčního boje. Udělená státní podpora tak Prazdroji jen poskytuje více prostoru a prostředků k vyřazení konkurenčních pivovarů, především menších a středních.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down