Svaz marginálních oblastí (SMO) vítá schválení Programu rozvoje venkova (PRV) pro roky 2007 až 2013, ke kterému došlo dnes v Bruselu. Evropská komise schválila návrh českého ministerstva zemědělství a Česká republika se tak společně se Švédskem stala první zemí, která má schváleno čerpání evropských peněz pro rozvoj zemědělství a venkova. Pro Agroweb to uvedl předseda SMO Milan Boleslav.
Svaz marginálních oblastí vnímá schválení PRV jako další krok k rekonstrukci zemědělství v podhorských oblastech a zabránění opouštění zemědělské půdy. „Je to skutečně systémový dlouhodobý program, který se soustředí na mimoprodukční funkce zemědělství, zejména péči o krajinu a ne pouze na podporu intenzivní zemědělské produkce, která není v méně příznivých regionech ČR konkurenceschopná,“ sdělil Boleslav a zároveň upozornil, že „přesná výše kompenzačních plateb bude záviset na kursu české koruny vůči euru, přičemž posilování koruny bude zemědělcům jejich příjmy snižovat.“
Ekologickým zemědělcům, hospodařícím na trvalých travních porostech, je v PRV přiznána kompenzace jejich újmy ve výši 80 procent. Při nedávných jednáních mezi zástupci podhorských a ekologických zemědělců s ministrem zemědělství Gandalovičem pak bylo dosaženo dohody, že se dále bude řešit výše kompenzační platby, aby v budoucích letech pokryla újmy v plné výši, stejně jako možnost rozorávání části travních porostů, a to z důvodu zajištění dostatečného množství krmiva pro ekologicky chovaný skot.
V této souvislosti bylo rozhodujícím i to, že ministerstvo zemědělství spolu s Pozemkovým fondem ČR umožnilo zemědělcům uzavírat pětileté nájemní smlouvy a tím vůbec splnit podmínky PRV.