– Otázku navracení majetku a půdy církvím by měl řešit nový zákon. Uvedli to účastníci veřejného slyšení na téma restituce církevního majetku, které se konalo minulý týden v Senátu Parlamentu ČR. Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka by řešení mohlo být nalezeno v horizontu jednoho roku až tří let. Lhůta na vydání církevního majetku musí být přitom krátká, a to v řádu několika měsíců.
Problémem je, že dosud platí blokační paragraf, který obsahuje zákon z roku 1991. Podle něj majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, nelze převádět do vlastnictví jiným osobám, dokud o něm nerozhodne zákon. Majetkoprávní vyrovnání státu a církví ale zatím nebylo provedeno.
Předsedkyně senátní komise pro obnovu venkova Václava Domšová uvedla, že situaci by vyřešila novela zákona o půdě, který obcím brání v nakládání s bývalými církevními pozemky. Na obou stranách, jak u obcí, tak u církví, by podle ní vůle byla, protože potřebují nakládat se svými majetky. Politici se však ještě nedohodli. „Šestnáct let blokovat něčí pozemky a bránit v užívání vlastnických vztahů není normální,“ prohlásila Domšová.
Náměstek ministra zemědělství Karel Tureček doplnil, že ještě před tím, než bude předložen návrh tohoto zákona, měl vyjasnit vzájemný vztah státu a církví.
Připomněl, že v případě působnosti ministerstva zemědělství by připadalo v úvahu navrátit církvím 170 až 200 tisíc hektarů lesů, které nyní spravují Lesy ČR. V případě Pozemkového fondu by se jednalo o 48,9 tisíce hektarů zemědělských pozemků. Navíc by se jednalo také o 336 zemědělských, 101 bytových a 56 ostatních objektů a 340 staveb nepodléhajících zápisu do katastru nemovitostí