Otázkou čerpání peněz z evropských fondů na čistírny odpadních vod by se bude zřejmě zabývat vláda. Ministerstva životního prostředí a pro místní rozvoj ji nejpozději počátkem dubna předloží materiál s variantami dalšího postupu vyjednávání s Evropskou komisí, které se nelíbí.tuzemské provozovatelské smlouvy mezi obcemi a vodárenskými firmami. Uvedla to na konferenci ke Světovému dni vody ředitelka odboru Fondu soudržnosti na ministerstvu pro místní rozvoj Radka Bučilová.
ČR se totiž zavázala do konce roku 2010 splnit požadavky EU na čištění odpadních vod, což si ještě vyžádá investice za desítky miliard korun. Značná část těchto peněz by měla přijít z evropských fondů. Komisi se ale nezamlouvala délka provozovatelských smluv až 25 let, obsah ani výběrová řízení na provozovatele vodovodů. Češi koncem loňska navrhli sice kompromisní podmínky, mimo jiné zkrácení smluv na deset až 15 let a nová výběrová řízení tam, kde EU přispěje na část infrastruktury. Brusel to však považoval za nedostatečné.
Mezi nově předložené varianty patří podrobení se požadavkům Bruselu, další vyjednávání kompromisu a tvrdý postoj, včetně soudní pře s komisí. „Ty dvě krajní varianty zřejmě nejsou reálné, ale musíme uvést všechny možnosti,“ řekla Bučilová. Plně vyhovět by podle ní byl problém zejména proto, že komise chce ukončení smluv a nové tendry všude tam, kdy by podpořila nějaký projekt. Se zrušením smlouvy ale musí souhlasit obě strany - obec i provozovatel, což nelze jednoduše nařídit. Soudní pře by se zase zřejmě vlekla a i případě úspěchu by znamenala průtahy v čerpání peněz. Ministr zemědělství Petr Gandalovič zdůraznil, že s řešením není možno otálet, protože rok 2010 se blíží a ČR může mít velký problém splnit závazek o čištění odpadních vod.