29.01.2007 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioplynové stanice mají zelenou

Česká republika hodlá vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů. Jednou z cest, jak tomuto závazku dostát, je i rozšíření bioplynových stanic. Zemědělcům se tak otevírá další možnost nepotravinářského využití zemědělské produkce a zpracování odpadů.

Václav Škeřík ze společnosti Farmtec upřesnil, že bioplynová stanice je kogenerační jednotka na výrobu elektřiny a tepla. Elektřinu může přitom farmář prodat do sítě a teplo využít pro vlastní potřeby na vytápění objektů. „Zákon mu garantuje odkup elektřiny a stálou výkupní cenu na 15 let dopředu,“ doplnil Bohumil Belada z téže společnosti s tím, že cena pro rok 2007 je stanovena na 3,04 koruny Podle odborníků se provoz bioplynové jednotky vyplatí farmáři, který obhospodařuje minimálně 300 hektarů půdy.
V bioplynových stanicích lze topit kukuřičnou siláží, dřevěnými štěpky, cukrovarnickými řízky a dalšími surovinami. „Dříve u nás bylo asi deset bioplynových stanic, kde se využívalo hlavně kejdy. Nebyla to ale nejlepší cesta, protože kejda energeticky na pohon jednotky nestačila a musela se přidávat ještě například kukuřice,“ sdělil Belada.
Na pořízení bioplynové stanice lze přitom využít i prostředků z některých podpůrných programů. Jde především o podporu z os I. a III. Programu rozvoje venkova na léta 2007 až 2013. Pokud ale zemědělec dostane podporu z osy I v rámci modernizace zemědělských podniků musí podle Belady všechnu elektřinu i teplo spotřebovat pro vlastní potřebu. Prodej umožňuje opatření z osy III. „Základní sazba podpory v ose I je 40 procent, pokud zemědělec hospodaří v LFA nebo Natuře, tak může získat dalších deset procent a mladí zemědělci do 40 let obdrží další bonus ve výši deseti procent, takže celkově se mohou dostat na 60 procent podpory,“ vypočítal. Sazba dotace v příslušných podopatřeních osy III, a to diverzifikace činností nezemědělské povahy a zakládání podniků a jejich rozvoj, je 50 procent.
Zemědělci mohou využít i dotace z kapitoly Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro období 2007 až 2013 v rámci operačního programu podnikání a inovace. „V těchto případech však o ně nemůže žádat zemědělský podnik. Proto bude muset založit společnost , která bude mít ve své činnosti uvedenu nejspíše výrobu elektřiny a tepla,“ poradil. Výhodou je, že na rozdíl od programu ministerstva zemědělství nemusí být při podávání žádostí již vyřízeno stavební povolení. Je ale nutno doložit zajištění financování. Začátek příjmu žádostí se odhaduje na letošní duben, ale reálnější je květen až červen.
V úvahu přichází i dotace ministerstva životního prostředí. Je určena pro nepodnikatelské subjekty, kde podíl obce představuje více než 51 procent. Výše dotace je však 85 procent. Žádosti budou přijímány nejdříve ve třetím čtvrtletí letošního roku, Belada však za pravděpodobnější považuje až poslední čtvrtletí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down