Ministerstvo zemědělství doplnilo tzv. agroenvironmentálních opatření Programu rozvoje venkova o dva nové tituly. Podle Svazu ekologických zemědělců Pro – Bio tak ohrožuje termín zahájení tohoto programu, který byl již schválen vládou. Ekofarmáři se domnívají, že se tato změna uskutečnila mimo postupy standardního schvalovacího řízení.
Nově do programu podpory zařadilo MZe tituly Péče o environmentálně hodnotné plochy a Neproduktivní investice - Změna struktury krajiny. Podle svazu jsou ale tyto dotační nástroje obecné, některé dokonce v rozporu s evropským nařízením. „V případě, že schvalování nových titulů povede k prodloužení lhůty nutné k zahájení PRV, považujeme v tuto chvíli jejich zařazení do programového dokumentu za velmi riskantní,“ komentuje situaci předseda svazu Pro-Bio Zdeněk Perlinger s tím, že během připomínkového řízení vládou schváleného PRV byla přitom vzhledem k nedostatku finančních prostředků a obtížnosti administrace vyřazena řada široce diskutovaných titulů. „Rozšíření o nové tituly nebylo zatím s oficiálními orgány připomínkového řízení nijak diskutováno,“ podivuje se. Rovněž podle něj není jasné, z jakého zdroje budou nové dotační tituly hrazeny. Obává se, že budou kráceny prostředky na podporu ekozemědělců.
Podle tiskové mluvčí ministerstva zemědělství Táni Králové oba tituly byly předběžně projednány Evropskou komisí už v listopadu 2006 a neznamenají snížení podpor pro ekologické zemědělství. „V případě péče o environmentálně hodnotné plochy jde o obdobné environmentálně prospěšné činnosti jako v jiných AEO titulech. Rozdíl je pouze v umístění a rozsahu, ale hlavní přínos je v péči o krajinu, která v PRV doposud nebyla dostatečně zastoupená,“ vysvětlila. Obdobně je tomu u titulu Neproduktivní investice – Změna struktury krajiny, který odpovídá nařízení Rady 1698/2005 i prováděcímu nařízení Komise 1828/2006 a projednávání nařízení v orgánech Rady a Komise. Tento titul má vytvářet vhodné podmínky v krajině na pomoc environmentálně prospěšných činností na zemědělské půdě podle osy II, včetně ekologického zemědělství.,“ vysvětlila Králová a dodala, že zrovna ekologickým zemědělcům by nové tituly neměly vadit, spíš naopak. „Vždyť přece jim jde především o životní prostředí, jehož zlepšení sledují i tyto podpory.“ Současně ujistila, že k prodloužení projednávání programu z tohoto důvodu nedojde.
Oddálení rozjezdu takzvaných AEO ohrožuje podle svazu rozvoj českého ekologického zemědělství, který nastal loni. „Při změně způsobu hospodaření dochází ke znatelnému poklesu jak výnosů na polích, tak snížení užitkovosti v chovu. Mimo to, komodity nelze po dobu dvouletého tzv. přechodného období, které vyplývá ze zákona, prodávat v kvalitě bio. Komplikovanou situaci budeme muset pravděpodobně řešit navýšením úvěrů,“ uvedl spolumajitel farmy Bemagro u Českého Krumlova Miloslav Knížek.
Pokud se posune termín zahájení PRV, přijde 140 nových ekofarmářů, kteří se do systému ekologického zemědělství připojili vloni, o možnost čerpat finanční kompenzace za ztráty způsobené ekologickým způsobem hospodaření před rokem 2009. Navíc 837 ekofarmářů přihlášených do AEO bude moci nadále využívat pouze nižších sazeb v rámci původního HRDP, což představuje odhadem ztrátu asi 300 milionů korun, uvedla Vladimíra Červená z Pro-Bio. Finance čerpané v rámci dotačního titulu Ekologické zemědělství, určené na kompenzaci nákladů spojených s přechodem na ekologické zemědělství, měly dle sazeb PRV dosáhnout celkové výše přes 72,76 milionu korun. V případě podzimního termínu žádostí o zařazení v AEO budou tuto sumu moci čerpat nejdříve až v roce 2009.