Letošní neobyčejně teplá zima šetří sice zemědělcům náklady na energie, plodiny na polích jsou ale v případě náhlé změny počasí mnohem zranitelnější, než tomu bylo v minulých letech. Většina rostlin totiž vlivem současných vyšších teplot nepřešla do zimního klidu, naopak u některých začala vegetace. Lednové teplo nahrává také šíření škůdců a chorob.
„Tento stav tady ještě nikdy nebyl, proto je těžké ho zatím hodnotit, ale domnívám se, že příznivé to být nemůže,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Rostliny na polích podle něj vegetují a spotřebovávají živiny, čímž oslabují. Pokud by přišla tvrdší zima a mrazy, mohou vzniknout na porostech značné ztráty.
Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský upřesnil, že v současných teplotách vegetace ztrácí mrazuvzdornost. Jestliže nečekaně přijdou holomrazy, mohou způsobit dost velké škody. V případě náhlé sněhové nadílky nehrozí plodinám sice tak velké nebezpečí.Situace by se vale výrazně zhoršila, kdyby roztátý sníh umrzl, dodal Jirovský.
Vyšší teploty mají podle něj také vliv na rozvoj chorob a škůdců, zvláště u raných zásevů. „Mrazy jejich další šíření zastaví,“ vysvětlil s tím, že v současnosti je ještě předčasné předjímat nějaké prognózy o možných ztrátách. Bude záležet na dalším vývoji počasí.
Dosavadní podivná zima může ale podle tiskového mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna způsobit některým chovatelům hospodářských zvířat problémy s krmivy a přemnoženými hlodavci.„Uskladněné krmení může být právě kvůli nebývalému teplu i vlhku znehodnoceno plísněni, popřípadě pomnožením nežádoucích mikroorganismů. Mléčné kvašení, které konzervuje siláž i senáž, se může zvrhnout na máselné a to může způsobit dobytku velké zažívací potíže,“ tvrdí Duben s tím, že v okolí stájí a i v nich se mohou díky teplu začít předčasně rozmnožovat hlodavci. Ti pak mohou přenášet rozličná onemocnění, přenosná i na člověka, jako jsou například leptospiróza, salmonelóza nebo trichofytóza.
Zástupce firmy Agro Brno-Tuřany však poznamenal, že i přes teplé počasí zatím v přírodě mnoho hlodavců není. „Současné vlhko jim totiž příliš nevyhovuje,“ doplnil.
Duben doplnil, že každý zkušený chovatel si jistě dovede poradit, a s úskalími počasí počítá. „Přesto považujeme za vhodné, aby ti, kdo mají na starost zvířata věnovali pozornost tomu, čím krmí, taktéž dbali na čistotu napáječek a v neposlední řadě i uvažovali o včasné deratizaci stájí a jejich okolí,“ konstatoval. Deratizaci, ale i dezinfekci by podle něj měl provádět odborník, což je i zárukou, že nedojde k ohrožení zdraví domácích a volně žijících zvířat, ani ohrožení zdraví lidí, a nebude poškozeno životní prostředí. „Jen tak jde o efektivně vynaložené peníze,“ dodal Duben.