08.01.2007 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konopí má perspektivu

Plochy oseté technickým konopím se v České republice rozšiřují. Zatímco ještě vloni se tato plodina pěstovala na pouhých 150 hektarech, letos jí bylo oseto již více než 1100 hektarů. Převážná část se pěstuje vlákno, jen asi deset až dvacet procent na semeno pro výrobu oleje a na semeno.

Václav Sladký z Výzkumného ústavu zemědělské výroby na nedávném semináři věnovaném energetickým plodinám uvedl, že pěstování konopí má před sebou slibnou perspektivu. Jde o plodinu, o kterou je zájem. Český průmysl podle jeho propočtů ročně spotřebuje asi 9300 až 14 tisíc tun technického konopí. „Zatím se však dováží ze zahraničí. Za kilogram konopného vlákna se platí kolem 18 korun,“ připomněl s tím, že právě v této oblasti vidí prostor pro české zemědělce. Poptávka průmyslu by odpovídala rozšíření pěstebních ploch konopí na pět tisíc až deset tisíc hektarů.
Podle Sladkého pěstování konopí se ekonomicky vyplatí. Tato rostlina dosahuje průměrného výnosu kolem deseti tun z hektaru, přičemž každou část lze zpeněžit. Poznamenal, že z hektaru se sklidí kolem dvou tun vlákna. Dřevité pazdeří tvoří přibližně 6,5 tuny a tunu představuje spalitelný odpad. „Tržby z hektaru konopí se tak odhadují na 40,75 tisíce korun, přičemž náklady na tuto plochu představují asi 20 tisíc korun,“ vyčíslil Sladký. Upřesnil, že konopným rostlinám se daří v oblastech, kde se pěstuje kukuřice. U nás to je do nadmořské výšky 400 metrů.
Určitým problémem pro pěstitele je podle Sladkého pořízení speciální sklízecí technologie, které je finančně poměrně náročné. Proto také pěstování konopí není záležitostí jednoho zemědělského podniku, ale vyžaduje nezbytně promyšlenou kooperaci pěstitelů v regionu, prvotního i koncového zpracovatele. To potvrdila i předsedkyně Konopářského svazu ČR Marie Široká. „Pokračuje budování zpracovatelských konopných center i nákup sklízecí techniky,“ sdělila.
Pěstitelé podle ní počítají s dalším rozšiřováním ploch osetých technickým konopím. Nejvíce pěstebních ploch s konopím se objevilo zatím na Hodonínsku, Lounsku, Rakovnicku a Ústecku. V menším měřítku se pěstovalo i na Příbramsku, Strakonicku, Mělnicku a u Českého Šternberka. Zkušebně v malém i na dalších místech republiky.
Podle předsedkyně Konopářského svazu má technické konopí široké využití,a to například na výrobu textilií, stavebních a izolačních materiálů či výplní v automobilovém průmyslu. Konopné semínko se lisuje na olej pro kosmetické účely, používá se jako krmení pro chovatele ptactva i při přípravě různých potravin.Sladký doplnil, že k velkým odběratelům konopného vlákna se řadí i papírny. Konopí je totiž vedle lněného vlákna potřeba i na výrobu bankovek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down