Chovatelé skotu bojují s klesající cenou mléka. To má mimo jiné za následek i alarmující snižování stavů zvířat. Ke zvrácení tohoto negativního vývoje by podle Agrární komory mohl výraznou měrou přispět soustředěný odbyt mléka, díky němuž by farmáři zlepšili svoji pozici na trhu.
Pokud budou chovatelé skotu ve větší míře prodávat mléko prostřednictvím několika odbytových organizací, mohli by docílit výhodnější farmářské ceny. Alespoň tak to vidí představitelé Agrární komory.„Snahou je, aby se odbytová družstva dále sdružovala ve větší a posiloval se jejich vliv na trhu s mlékem. Jedině touto cestou je možné dosáhnout rovnovážného postavení tak, jak to mají zemědělci v okolních zemích,“ prohlásil viceprezident komory Pavel Novotný na mlékařském fóru, které se uskutečnilo v polovině listopadu ve Větrném Jeníkově. Zúčastnilo se ho 360 zástupců chovatelů, odbytových družstev, zpracovatelů a dalších institucí. „Prvovýrobci i zpracovatelé spolu poprvé jednali vstřícně, bez napadání. Udělali jsme první krok k hledání vzájemného kompromisu,“ zhodnotil setkání prezident Agrární komory Jan Veleba. Teď jde o to, aby se dobrý záměr dostal do reálné podoby.
Novotný připomněl, že v ČR nyní působí již 34 odbytových družstev. Mezi největší se řadí Mlecoop, který zastřešuje 11 družstev a zaujímá čtvrtinu trhu s mlékem. Dalším je jihočeské družstvo Jih, jež představuje asi osmiprocentní podíl. Mezi zbylými organizacemi převládají drobná regionální seskupení.
„Přes odbytová družstva se nyní prodává asi třetina vyprodukovaného mléka Počítáme, že během příštího roku by se měl tento objem zdvojnásobit na dvě třetiny,“ řekl Novotný.
Centralizovaná nabídka podle něj ale pomůže zlepšit příjmy chovatelů a zastavit klesající cenu mléka, která je nyní pod výrobními náklady, a ve svém důsledku i pokles stavů skotu. Na rozdíl od sousedního Německa, kde se podle komory cena mléka už začala pomalu oživovat, česká cena se pořád snižuje. Zatímco ještě začátkem roku se za litr mléka platilo v průměru 8,13 koruny, nyní to je už jen asi 7,70 koruny. Tato částka je pod průměrem EU.
Předseda Českomoravského mlékárenského svazu Michal Němec poznamenal, že koncentrace obchodu do silných odbytových družstev by mohla prospět i zpracovatelům, pokud by pro trh s mlékem přinesla jasnější pravidla. Nemělo by to ale vyvinout tlak na razantní zvyšování ceny. Podle komory na nepříznivém vývoji v odbytu této komodity mají značný podíl také obchodní řetězce. Neúměrně totiž stlačují cenu mléčných výrobků a nezřídka upřednostňují jejich dovoz ze zahraničí. Jen dovoz sýrů a tvarohu za devět měsíců roku představoval více než 40 tisíc tun, což je o deset tisíc tun více než v roce 2005.
Pozitivním trendem je, že spotřeba mléka u nás stoupá a dnes činí kolem 220 litrů na osobu. V budoucích letech se pak očekává výrazný vzestup spotřeby mléčných výrobků, zejména sýrů.
V České republice se ročně vyprodukuje asi 2,7 miliardy kilogramů mléka Dovoz představuje 600 až 700 milionů kilogramů. Vznikají tak přebytky, které se zase exportují. Vývoz mléka v posledních letech stoupal, což ovlivnily i rozpory mezi mlékárnami a zemědělci. Za letošních prvních devět měsíců se v zahraničí zpracovávalo asi 230 milionů litrů českého mléka
Představitelé Agrární komory zdůraznili, že nyní se hraje také o rozdělení restrukturalizační rezervy mléčné kvóty. „Chceme rozdělit 95 procent a maximálně pět procent nechat pro ostatní. Pokud by tomu tak nebylo, hrozí nám, že kvótu získá zahraniční subjekt. Tu svoji doma prodá za slušné peníze a tady ji zadarmo získá,“ dodal Novotný s tím, že výsledek rozdělení rezervy by měl být znám do konce listopadu.
Ministryně zemědělství Milena Vicenová připomněla, že mléko patří ke komoditám, která je regulována kvótami do kvótového roku 2014/2015. Podle ní kvóty toto období nepřežijí. „Je ale nesmírně citlivou otázkou, jak nastavit postupný útlum kvót,“ konstatovala Vicenová.
Mléčné kvóty za šest měsíců letošního kvótového roku, tedy od dubna do konce září, čerpaly z 50, 3 procenta, což představovalo dodávky ve výši necelých 1,376 milionu tun.. Podle předpokladu tak čeští zemědělci kvótu letos naplní, ale nepřekročí, jak tomu bylo v loňském roce.