Přes pokrok, který Bulharsko a Rumunsko udělaly, zbývá několik problémů, kterým chce Evropská komise čelit tak, aby zajistila ochranu zájmů zbytku unie a jejích občanů. Chce proto po dobu tří let od vstupu obou států zavést tři bezpečnostní opatření. Ochránit chce také jednotný trh před nebezpečím, že by se na něj mohly z obou států dostat zdravotně závadné potraviny. Brusel bude opatrný i při vyplácení peněz na zemědělské dotace.
Zmíněná bezpečnostní opatření:
všeobecnou ekonomickou bezpečnostní klauzuli,
speciální klauzuli na ochranu vnitřního trhu,
speciální klauzuli týkající se justice a vnitřních záležitostí.
Podobné klauzule byly i v přístupových smlouvách posledních deseti nováčků, tedy i ČR.
Všeobecná ekonomická klauzule má zabránit tomu, aby rozšíření neudělalo problémy v ekonomice jak ostatních členských států unie, tak i nováčků. Opatření chystá Brusel v případě, že by některý z nových států porušoval legislativu týkající se vnitřního trhu, což by mělo vážné dopady na jiné členské státy.
Bezpečnostní klauzule pro vnitřní trh se týká základních svobod unie a také sektorových politik, zejména hospodářské soutěže, energie, dopravy, telekomunikací a rovněž zemědělství a zdraví spotřebitelů, tedy zejména bezpečných potravin. O těchto opatření bude komise rozhodovat případ od případu.
Zajistit bezpečné potraviny
Komise bude moci po tři roky od připojení obou států zamezit exportu rumunských a bulharských výrobků, které nebudou odpovídat požadavkům veterinárním, fytosanitárním a na bezpečnost potravin, na vnitřní trh zbytku unie. Komise to uvádí na konkrétním příkladu živých prasat a výrobků z vepřového masa, jejichž export do ostatních členských států bude zakázán tak dlouho, dokud země nevymýtí klasický prasečí mor. Komise přitom může seznam potravin, které nováčci nebudu moci exportovat na jednotný vnitřní trh, ještě v průběhu následujících tří let dále rozšiřovat. Potraviny, kterých se bude zákaz týkat, budou moci státy prodávat pouze na svém vlastním trhu. Po zmíněných třech letech se zákaz buď prodlouží, nebo zruší.
Nováčky čekají i další omezení
Bulharsko a Rumunsko nebudou také po přechodné období plně využívat všechny možnosti, které unie dává svým původním členům. Jde zejména o to, že jejich obyvatelé nebudou moci pracovat v jakémkoliv členském státě unie, budou mít problémy, pokud si budou v některém chtít koupit půdu, omezení budou mít i autodopravci. Také zemědělci nebudou využívat všechny vymoženosti společné zemědělské politiky
Po vstupu budou moci oba státy využívat základní fondy EU, zejména strukturální a ty, které směřují do zemědělství. Komise si ale pojistí, aby skutečně s těmito fondy a s jejich prostředky správně nakládaly. Pokud i nebudou mít odpovídající řízení programů fondů, certifikační a auditorské organizace, nedostanou žádné platby. Vyplácení prostředků z fondů se přeruší, odloží nebo vůbec zruší, pokud komise bude mít podezření nebo přijde na případy nesprávného použití peněz, jejich zpronevěření nebo korupce.
Pokud jde o zemědělské fondy, oba státy nemají plně zavedené potřebné mechanismy, jako je například Integrovaný administrativní a kontrolní systém (IACS). Proto komise připravuje pro Bulharsko a Rumunsko zvláštní pravidla, která jim dají čas na potřebná doplnění a vylepšení. Komise bude celý proces pozorně sledovat a v roce 2007 rozhodne, zda bulharští a rumunští zemědělci budou mít šanci dostat 25 procent plateb, nebo zda se pro ně společný měšec unie zatím neotevře. .