Zemědělci utrží letos za hlavní komodity asi 70,7 miliardy korun. Je to zhruba o dvě miliardy korun méně ve srovnání s loňskem, odhadl Zemědělský svaz ČR na svém zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Tržby budou podle předpokladů svazu vyšší u obilovin, řepky a brambor a z živočišných produktů u vajec. Naopak se sníží u mléka, jatečného skotu, prasat a drůbeže, z rostlinných komodit klesnou tržby za cukrovku. Výpadek tržeb by měly vyrovnat zvýšené podpory.
Za obiloviny utrží zemědělci 13,5 miliardy korun, tedy asi o 340 milionů korun více než vloni, ačkoliv ubylo ploch a klesly hektarové výnosy. V meziročním srovnání se průměrný výnos snížil zhruba na 4,14 tuny z hektaru, zatímco vloni dosáhl 4,61 tuny z hektaru. Z plochy věnované obilovinám ubylo přibližně 4,5 procenta, letos byly zasety na 1,4 milionu hektarů. Nižší sklizeň ale bude kompenzována růstem ceny, míní Jirovský. Ovšem ne všichni pěstitelé získají lepší cenu. Na kvalitě obilí se totiž podepsaly deště, více peněz získají farmáři z nížin, kteří stačili obilí sklidit včas. Jirovský upozornil domácí zpracovatele, že kvalitní partie obilí vykoupí polští obchodníci, pokud si je brzy nezajistí. Za tunu potravinářské pšenice podle něj nabízejí 3700 korun.
Zatímco vloni přesahovala cena za mléko osm korun, letos v červenci klesla podle údajů ministerstva zemědělství na 7,6 korun za litr. Produkce přestává být rentabilní. Rozhodující roli by měla převzít odbytová mlékárenská družstva a udržet cenu výrobců na odpovídající úrovni, prohlásil předseda svazu Miroslav Jirovský.
Nižší tržby za jatečná prasata, které klesly na 13,696 miliardy korun, což je asi o 128 milionů korun méně, ovlivnil zvýšený dovoz. Ten se podle svazu téměř ztrojnásobil.