09.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora žádá vládu o pomoc kvůli počasím znehodnocené úrodě

Prudké výkyvy letošního počasí, kdy vydatné deště vystřídaly tropické teploty, znehodnotily podle pěstitelů velkou část úrody obilí. Agrární komora chce proto požádat vládu o pomoc. Prezident komory Jan Veleba se v této věci dnes sejde s ministrem zemědělství Janem Mládkem. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí komory Eugenie Línková.

Uvedla, že kvůli extrémním změnám počasí začalo zrno v obilných klasech klíčit. Takové obilí podle Línkové nelze sklízet kombajnem, takže část obilí nepůjde vymlátit. "K tomuto procesu dochází u zlomku ploch každým rokem, ale ztráta je minimální. Letos je to na skoro 70 procentech ploch, o to je to děsivější," upřesnila.
Dodala, že kvůli nepříznivému vývoji počasí prudce klesla i kvalita pšenice, jejíž velkou část nebude možné využít pro potravinářské účely. "Totéž platí pro ječmen, který nebude možné využít ke sladovnickým účelům. Tuto situaci hodnotí AK jako katastrofální s dopadem na tisíce zemědělců. V historii tak prudký zvrat v kvalitě obilí během žní nemá pamětníka," podotkla Línková.
Teploty nad 30 stupňů podle Línkové urychlily dozrávání obilí, avšak následné deště znemožnily kombajnům vyjet do polí. "Prudké přívaly srážek u zralého obilí vyvolaly fyziologické změny, kdy obilí ještě v klasech začne klíčit," vysvětlila Línková nepříznivý vliv počasí na kvalitu obilí.
Škody na nesklizené úrodě hlásí například zemědělci z Hané. "Jen v olomouckém okrese, kde ještě zbývá sklidit 53 procent obilí, odhadujeme škody na 300 milionů korun. V kraji, kde je dosud nesklizeno zhruba 60 procent obilí, by mohly dosáhnout hrubým propočtem až půl druhé miliardy," řekl ředitel olomoucké AK Miloš Porč.
Podotkl, že pěstitelé nemají úrodu pojištěnou. "Pojišťovny s nimi na to odmítají uzavírat smlouvy. Pokud škody půjdou na vrub zemědělců, pro malé pěstitele by to zřejmě znamenalo krach, větším by to značně zahýbalo rozpočtem," míní Porč. Doplnil, že zemědělci proto s napětím očekávají, jakým způsobem se vláda postaví k žádosti vedení AK.
Podle druhého letošního odhadu Českého statistického úřadu z poloviny července letošní sklizeň základních obilovin dosáhne 6,274 milionu tun, což by znamenalo proti loňské sklizni pokles o 9,6 procenta. Sklizeň řepky by měla podle odhadu ČSÚ činit 825.000 tun, což by proti loňsku bylo o 7,2 procenta více. Veleba ale soudí, že obilí i řepky se nakonec sklidí méně, než odhadují statistici. Důvodem je podle něj právě nepříznivé počasí posledních dnů, které působí pěstitelům značné ztráty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down