24.07.2006 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny mléka dál padají

Červenec přinesl další pokles farmářských cen mléka. Zemědělci kritizují mlékárny, že si svou ekonomiku chtějí řešit přes ně, když se neumí bránit cenovému tlaku obchodních řetězců. Navíc mají chovatelé zaplatit sankce za překročení mléčné kvóty – postih se týká asi poloviny z nich.

Zpracovatelé předem hlásili, že od července budou mít snahu dále snížit nákupní ceny syrového mléka. Odvolávali se přitom na unijní reformu mléčného sektoru a dlouho dopředu stanovené snížení intervenčních cen sušeného mléka a másla k prvnímu dni letních školních prázdnin. Tuzemští mlékaři chtějí také srovnat krok s Evropou v konstrukci ceny mléka, založené na ohodnocení složek. Zatím spíše ojediněle ji začali uplatňovat s nástupem druhého pololetí.
Tak razantní pokles cen mléka, k němuž dochází od začátku letošního roku, však nemá podle ředitele Zemědělského svazu ČR Jiřího Burdycha opodstatnění. „Zemědělci by si měli uhájit odpovídající cenu mléka. Náklady na jeho výrobu stoupají a komu nebude vycházet rentabilita, přestane dojnice chovat a opět nastane nežádoucí úbytek krav,“ varuje Burdych. Připomíná, že ještě v lednu byla průměrná cena mléka 8,13 koruny za litr, v květnu spadla na 7,84 koruny a klesá dál. Někde se už dostala k sedmi korunám.
Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec konstatuje, že pokles ceny mléka je v souladu s trendem v Evropě. „Nesnižuje se skokově, ale postupně. Když se srovnáváme s jinými evropskými státy, tak po přepočtu na standardní kvalitativní hodnoty je u nás cena zase výš, než kolik platí většina největších mlékárenských společností v Evropské unii,“ odvolává se Němec na sledování nizozemské agentury LTO.
„Ceny v sousedních zemích, zvlášť Německu a Rakousku se drží, nebo klesají mnohem pomaleji než u nás,“ tvrdí viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný. Komora proto vidí jako jedinou možnost, jak zabránit dalšímu nepříznivému vývoji u cen mléka, v jeho vývozu, když v zahraničí platí lépe. „Vývoz není naším cílem, tím je udržet cenu. Další odliv suroviny pomůže všem, část produkce se odčerpá a mlékaři se budou muset přizpůsobit,“ věří Novotný. Mlékařské a hospodářské družstvo Jih posiluje dodávky do německé mlékárny v Chamu, když kvůli ceně je omezilo do mlékárny v Hlinsku.
Podle Josefa Stehlíka z vedení Asociace soukromého zemědělství ČR zemědělci těžko zabrání obecnému trendu ve snižování cen mléka, který předpokládá unijní reforma. „Situaci našich chovatelů by do určité míry řešilo výraznější zvýšení dotace na velkou dobytčí jednotku na úkor orné půdy. O to by zemědělci měli společně usilovat,“ přiklání se k této formě podpory. Změnu ve výplatě kompenzací za snižování cen mléka – přímo na litr místo na veškeré hektary zemědělské půdy – nepovažuje za příliš schůdnou. „Stát by ale měl nějak reagovat, protože hrozí nebezpečí snižování stavů skotu,“ dodal Stehlík.
„Tlačíme na to, aby kompenzace na mléko rozpuštěná na hektary se alespoň přesunula na přežvýkavce,“ řekl David Novák, předseda východočeské divize odbytového družstva Mlecoop.
Dotace na přežvýkavce z národních doplňkových plateb by se měla letos podle očekávání zvýšit asi o 700 korun z loňských 2006,60 koruny na litr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down