V České republice se letos technické konopí pěstuje na téměř osmkrát větší ploše než loni. Zatímco v roce 2005 zemědělci touto plodinou oseli zhruba 160 hektarů, letos už to bylo téměř 1200 hektarů. Celková produkce dosáhla loni přibližně 560 tun stonku a 60 tun konopného semene. Výnosy z letošní sklizně, která začne začátkem září, budou mnohonásobně vyšší, uvedla předsedkyně Konopářského svazu ČR Marie Široká.
Největší pěstební plochy jsou na Hodonínsku a Rakovnicku, kde v Chlumu u Rakovníka zahájilo provoz první průmyslové centrum na zpracování technického konopí. "Zpracovatelské centrum v Chlumu již vyrábí první ekobrikety z konopného pazdeří a lisuje konopný olej pro kosmetické účely," uvedla Široká s tím, že tírenskou linku, která bude schopna za den zpracovat 12 až 15 tun stonku, budují také v Bukovicích na Teplicku.
Technické konopí má využití v řadě odvětví. Lze z něj například vyrobit textilie, stavební a izolační materiály či výplně v automobilovém průmyslu. Pazdeří, meziprodukt v podobě úlomků ze stonku konopí, se dá použít jako alternativní palivo. Konopné semínko se lisuje na olej pro kosmetické účely, používá se jako krmení pro chovatele ptactva i při přípravě různých potravin.
Ve fázi vývoje a výzkumu je využití takzvaných peletek vylisovaných z pazdeří jako hlavní palivo nové kogenerační jednotky u 3. základní školy v Rakovníku. Bude vyrábět především elektřinu, zbytkové teplo ale plánují využít na vytápění školy. Výkon jednotky by se měl pohybovat kolem 400 kilowattů, za rok by měla dokázat vyrobit zhruba 6000 gigajoulů. Největší výrobce tepla v Rakovníku, firma TZR, vyrábí ročně přibližně 100.000 gigajoulů.
Konopářský svaz chce po příslušných ministerstvech vyjednat v Evropské unii navýšení kvót na jeho pěstování a snížit daňové zatížení na ekologická paliva vyráběná z energetických plodin a bylin.
"Velmi důležité je také navýšení povoleného množství látky THC v rostlinách až na jedno procento," dodala Široká. Technické konopí se může v tuzemsku pěstovat, pokud obsahuje méně než 0,2 procenta omamné látky THC. Podle Široké se stává, že rostlina v extrémních podmínkách samovolně obranným mechanismem THC navýší. Pěstitelé, kteří překročí stanovený limit, přitom nedostanou dotace nebo mohou být kriminalizováni. Obsah THC se údajně kontroluje až na 30 procentech osetých ploch.