Ze základních zemědělských dotací za loňský rok zbývá zemědělcům vyplatit zhruba jedno procento. Ve stanoveném termínu do 30. června dostali přibližně 16,9 miliardy z celkových 17,1 miliardy korun, vyplývá to z údajů, které poskytl Státní zemědělský intervenční fond
"EU požaduje v termínu do 30. června vydat nejméně 98 procent rozhodnutí o přiznání podpory. My jsme vydali přes 99 procent," řekla k tomu mluvčí fondu Jitka Sluková.
Ve zbývajících případech jde podle ní vesměs o žádosti, u nichž byl nějaký problém, nejasnost či odvolání a peníze by měly být vyplaceny v nejbližší době.
Mezi základní zemědělské dotace patří po vstupu do EU přímé platby z unie, jejich národní dorovnání a podpory na hospodaření v méně příznivých oblastech, které pokrývají velkou část ČR. Loni zemědělci podali přes 20.000 žádostí, na jednom formuláři žádají o všechny tři typy podpor.
SZIF žádosti přijímá v první půli roku, výplata ale začíná podle pravidel EU až po prvním prosinci a v prvním pololetí následujícího roku. Do konce loňska byla podle SZIF vyplacena podstatná část z celkových 7,4 miliardy korun na přímé platby z EU. Letos následoval národní doplatek ve výši 6,9 miliardy a peníze pro méně příznivé oblasti v objemu 2,8 miliardy Kč.
Za letošek by měli farmáři dostat na přímých platbách, jejich národním dorovnání a podporách méně příznivých oblastí přes 18,9 miliardy korun. Tyto peníze jim opět půjdou až od konce roku a během příštího pololetí. Celkově mají podpory do zemědělství letos činit asi 33 miliard korun proti přibližně 30 miliardám loni.
Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky přetrvává zatím problém v tom, že před vstupem do unie zemědělci dostávali podstatnou část podpor na jaře, zatímco nyní peníze přichází nejdříve koncem roku. To narušuje tok hotových peněz ve firmách a promítá se dojejich zadluženosti v zelených úvěrech, které potřebují na jaře při zakládání úrody. Vyšší dotace se projeví adekvátně v toku hotových peněz tak za dva roky, odhaduje předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.