Současné trendy, zejména omezování exportních subvencí pro zemědělské produkty a odstraňování cel, budou sílit. Evropská unie bude více pod tlakem Světové obchodní organizace, která nechce odstranit zemědělskou politiku, redukovat její vliv na mezinárodní obchod a jeho narušování. Budou muset klesat přímé podpory produkce, naopak dotace nesvázané s výrobou, zaměřené například na rozvoj venkova, budou mít rostoucí význam, uvedl ředitel sekce potravin, zemědělství a rybářství při OECD Stefan Tangermann na včerejší konferenci Vize dlouhodobého vývoje zemědělství a venkova v EU.
Některé dohody v omezení vývozních subvencí a odstraňování cel byly již učiněny. Evropská unie má například vývozní podpory zásadně omezit do roku 2010 a zcela zrušit do roku 2013. Bude tak klesat prostor pro podporu cen. Ty byly v letech 2002 až 2004 v unii proti mezinárodní úrovni téměř trojnásobné u cukru, skoro 2,5násobné u hovězího, více než 1,5násobné u mléka či drůbeže. Zhruba na světové úrovni byla naopak pšenice. Například u cukru se Evropská unie rozhodla pro zásadní reformu trhu, kdy se mají minimální zaručené ceny výrazně snížit.
Otevírání evropského trhu a rostoucí dovoz bude znamenat větší konkurenční tlak. Podle Dirka Ahnera z Evropské komise mohou být příležitostí pro evropské zemědělce a zpracovatele výrobky s vysokou přidanou hodnotou a také produkce obnovitelných zdrojů surovin a energií. I podle názoru ministra zemědělství Jana Mládka by zemědělci měli více hledat mezery na trhu a nové plodiny. Vzrůst by měl podíl mimo jiné podíl energetických rostlin.
Bývalý evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler soudí, že pod tlakem WTO bude v EU vznikat svobodnější zemědělská politika s méně organizacemi trhu, kvótami a minimální cenami. O to větší bude prostor pro marketing a podporu značek. Domnívá se, že by se měly ujmout čtyři základní typy hospodaření – producenti zemědělských plodin na velmi vysoké technologické úrovni, menší producenti produktů až po konečný prodej, například i včetně zpracování, dále údržbáři krajiny dbající na ekologii a ochranu přírody a konečně ti, kdo budou kombinovat různé příjmy, například vedle zemědělství i z agroturistiky či jiných služeb.