Zhruba o pětinu klesla loni podle předběžných čísel domácí výroba vín na 438 tisíc hektolitrů. Důvodem byla hlavně nižší sklizeň hroznů, na níž se podepsaly choroby způsobené zejména deštivým počasím v létě. Řekl to tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček s tím, že kvalita loňského ročníku však byla špičková.
Tuzemská produkce vín se pohybuje kolem půl milionu hektolitrů ročně a pokrývá asi z necelých 40 procent rostoucí domácí spotřebu. Za hlavní problém v současnosti považující domácí vinaři příliv levných dovozů. Vinaři loni podle Půčka vykázali průměrný výnos kolem 4,6 tuny hroznů z hektaru, zatímco dlouhodobý průměr je kolem 5,8 tuny. Například v Rakousku je produkce mnohem intenzivnější a sklízejí tam devět tun z hektaru, v Německu až 12 tun, podotkl Půček. Letos se podle něj na produkci negativně podepíše dlouhá zima a mrazy, které způsobily pěstitelům révy značné škody. Průměrný výnos tak letos zřejmě bude opět spíš nižší. Naproti tomu ale přijdou do plodnosti nové vinice vysazené v roce 2003 a celková produkce by tak mohla zůstat zhruba stejná.
Předloňský vstup do Evropské unie znamenal odstranění obchodních bariér a otevření trhu. Zejména od loňského roku si vinaři stěžují na sílící tlak levných dovozů. "Česko je v rámci unie šestým největším importérem vín, vozí se sem hlavně ta levnější," podotkl Půček.
Největším problémem, který dovozy způsobily, je pokles cen, a to i kvalitních přívlastkových vín, soudí obchodní zástupce středně velkého vinařství LIVI Dubňany Petr Kratochvíla. Tento trend podle něj trvá a vína jsou v různých akcích měsíc od měsíce levnější. Naopak importéři si otevření trhu pochvalují. Například firma Kolouch import se podle Tomáše Koloucha zaměřuje na francouzská vína. Ročně doveze desetitisíce lahví a postupně zvedá odbyt. Konkurence mezi dovozci je sice obrovská, ale cestou je specializace na určité oblasti či druhy vín, uvedl. Dovézt lze přitom podle něj velmi kvalitní nápoje za zajímavé ceny.
Podle prvního náměstka ministra zemědělství Miroslava Tomana spotřebitelé stále více preferují kvalitní vína, což je hlavní šance pro domácí výrobce. Situace v evropském vinařském sektoru není růžová, protože celoevropsky spotřeba klesá a navíc sílí konkurence ze zemí nového světa, podotkl Toman. Češi naopak podle dostupných údajů holdují vínu stále více. Loni činila spotřeba na obyvatele asi 17 litrů proti 15 litrům v půli devadesátých let. Průměr EU je ale zhruba 30 až 32 litrů na osobu.