Otevření trhu po vstupu ČR do EU nemělo na ovocnářství zásadní dopad, uvedl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Česká republika je v produkci ovoce podle něj nesoběstačná a na evropském trhu není významným hráčem. Důležité podle ovocnářů je, že se v ČR zachovala národní podpora obnovy sadů. Z nových dotací z bruselských zdrojů má podle Ludvíka význam podpora integrované produkce.
Podpora obnovy sadů je důležitá, protože polovina sadů v ČR je přestárlých a bez této podpory by se rozměr českého ovocnářství udržet nepodařilo, vysvětlil tajemník unie. Loni stát na výsadbu 420 hektarů přispěl 59 miliony korun a bude v tom zřejmě pokračovat, doufají ovocnáři. Na letošních Ovocnářských dnech jim to totiž ministr zemědělství Jan Mládek potvrdil.
Integrovanou produkci je podle Ludvíka nutné podporovat. Jejím cílem je ochrana životního prostředí a zdravější ovoce pro spotřebitele. U tohoto způsobu pěstování jsou vyšší náklady, které by měla dotace pokrývat. Loni podpora činila asi 30 milionů korun, letos by měla být více než dvojnásobná, řekl Ludvík.
Otevření evropského trhu se zatím také nijak výrazně neprojevilo v exportu českého ovoce. Vyváží se tradičně zejména višně a třešně, u nichž ani dříve žádné omezení nebylo, vyjmenoval Ludvík.