Zhruba dvě třetiny našich čtenářů, kteří odpovídali na únorovou anketní otázku, nemají nic proti zveřejňování příjemců agrárních dotací. Od začátku letošního roku si jejich seznam může každý prohlédnout na internetové stránce Státního zemědělského intervenčního fondu.
Informace o tom, kolik kdo dostává dotací, naopak nevítá přibližně třetina účastníků ankety. Tito lidé si většinou myslí, že to jen dělá zlou krev a budí závist ostatních, kteří nepracují v zemědělství. Mnozí také poukazují na to, že podobně nejsou nikde veřejně dostupné platy státních úředníků či dalších příjemců peněz ze státní pokladny, kterou naplňují daňoví poplatníci. Čtenáři, kteří hlasovali proti zveřejňování příjemců dotací, zastávají názor, že jde o důvěrnou informaci. „Dotace je kompenzace za levné potraviny. Takhle to dělá dojem, že zemědělci si neumí vydělat, proto by bylo lepší zvýšit nákupní ceny. Zveřejní se dotace, ale už ne naše náklady,“ uváděli účastníci ankety další důvody, proč jim vadí veřejně dostupný seznam s individuálními údaji. Někdo si také myslí, že je může zneužít třetí osoba k vydírání. Čtenář z Plzeňska připomíná, že přiznané peníze jsou podloženy velkou administrativou a mnoha kontrolami, přitom hrozí pokuty. O tom se ale už nepíše, namítá. Podle dalšího hlasu tato věc jen přispívá k negativnímu pohledu na zemědělce. „Vyvolává to závist sousedů. Těch, co sedí od rána do večera v hospodě,“ napsala žena, která soukromě hospodaří.
Naši čtenáři, kterým nevadí, že informace o přidělování dotací jednotlivcům a podnikům jsou veřejně přístupné, chápou, že jde o veřejné peníze, a tudíž mají podléhat veřejné kontrole. Uvádějí i další důvody: Daňový poplatník by měl vědět, kam a komu jdou příspěvky z jeho daní. Kdo řádně hospodaří, nemá se za co stydět. Každý dostává to, na co má nárok. Je to transparentní a znesnadňuje korupci. Poctiví se nemají čeho bát. Další z účastníků ankety poznamenal, že dotace nejsou zisk, jen malá náhrada za špatně vyjednané podmínky. „Veřejnost by k údajům o dotacích měla mít přístup, zároveň by však měla mít informace o tom, k čemu jsou podpory určeny,“ přimlouvá se jeden ze čtenářů,
Seznam příjemců dotací, který je na www.szif.cz, uvádí přehled všech subjektů, kteří od roku 2004 dostali peníze z fondů Evropské unie či ze státního rozpočtu. Jsou v něm tedy zachyceny jednotná platba na plochu (SAPS), národní dorovnání (top-up), platby pro méně příznivé oblasti (LFA), na agroenvironmentální opatření, lesnictví i za předčasné ukončení zemědělské činnosti. S pomocí vyhledavače si tedy každý může najít také třeba jediného úspěšného žadatele o předčasný důchod.