10.04.2006 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci musí mít motivaci k tomu, aby půdu využili jinak

Rozhovor s Pavlem Moulisem, prezidentem Společnosti mladých agrárníků ČR

Všichni zástupci čtyř politických stran mluvili na předvolební debatě, kterou jste spolupořádali během Techagra v Brně, o potřebě podporovat mladé zemědělce. Co byste nejvíce potřebovali?
Jsme rádi, že všichni vyjádřili zájem podporovat mladé začínající zemědělce. My to politikům budeme při všech příležitostech připomínat a věříme, že nejde jen o předvolební sliby. Jednoznačnou prioritou nejen pro nás, ale i všechny zemědělce, jsou dotace do investic. Jestliže agrární politika chce podporovat diverzifikaci, nepotravinářské využití zemědělské půdy, tak na to musíme nasměrovat podporu investic. Všichni politici se při debatě shodli na tom, že naše zemědělství má strukturální problémy. Dokud tu ale nebude motivace k tomu, aby zemědělci využili půdu jinak, aby začali přemýšlet jinak a hledali další alternativy příjmu, tak stále jde jen o plané řeči a nic se nezmění. Od roku 2013 se začnou snižovat přímé platby a v té době bude zásadní, jakou strukturu bude mít české zemědělství.
Nyní se nastavují podpory z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova na příštích sedm let. Jak vyhovují mladým?
Pro nás je důležité, aby se co největší objem finančních prostředků soustředil do os I a III, protože první osa je k podpoře zvýšení produktivity práce a konkurenceschopnosti a třetí vytváří či udržuje pracovní příležitosti na venkově. Určitě by měl také zůstat program na předčasné ukončení zemědělské činnosti (PUZČ), který společně s novou jednorázovou podporou mladých začínajících zemědělců, vytváří základ pro zlepšení věkové struktury v tomto odvětví.
Titul na předčasný odchod do důchodu má snad pokračovat, spíš jde o to upravit pravidla, aby se dal opravdu využívat. Jak by se program mohl zjednodušit?
Komplexně je nutné řešit daňové dopady, protože je zcela zřejmé, že převod farmy je neúnosným zatížením pro farmáře. Takže novelizovat zákon o dani z příjmu, aby se při převodu ryze zemědělského majetku vůbec neuplatňovala. Nebo bude potřeba zvýšit dotaci PUZČ, jelikož náklady spojené s převodem majetku jsou velmi vysoké. Analogii můžeme hledat v transformacích podniků podle obchodního zákoníku a zákona o dani z příjmu. Mimořádným opatřením by se měla vyřešit i daň z přidané hodnoty – daňová povinnost převodce a uplatnění nároku příjemce, který způsobuje problém v cash flow podniku. Program by šel zásadně zjednodušit tak, že by žadatel převedl podnik a Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu doložil zánik osvědčení zemědělského podnikatele. Stohy dalších dokladů by fond nemusel vyžadovat, jen tím supluje ostatní státní orgány, jako je finanční úřad.
Na rozjezd mají mladí dostat z EAFRD asi 1,1 milionu korun. Pomůže to?
Podpora je zajímavá a zvyšuje svůj efekt hlavně v kombinaci s PUZČ. Pro ty, kdo začínají naprosto od nuly, by dotace měla být vyšší. Hlavně by na toto opatření mělo jít celkově více peněz, pokud by na něj v ose I zůstala vyčleněna dvě procenta, dostalo by se ročně zhruba na padesát začínajících sedláků. Stálo by za to spojit tuto podporu s ostatními opatřeními v ose I, třeba aby tyto peníze posloužily k financování nákupu techniky nebo rekonstrukci stáje – té části, kterou zemědělec musí zajistit ze svých nebo cizích zdrojů. Všem, nejen mladým by velmi pomohlo průběžné financování projektů. Nyní peníze z operačního programu dostanou třeba až půl roku po ukončení realizace investice, což řadě zemědělců působí potíže v cash flow. Hlavně v případě staveb vkládají velký objem peněz na delší dobu a pokud souběžně realizují více projektů, dostávají se do platebních problémů.
Společnost mladých agrárníků pořádá s podporou operačního programu vzdělávací semináře, strefili jste se s tématy?
Zaměřili jsme se na dvě – diverzifikace zemědělských činností a optimalizace hospodaření. Větší zájem byl o druhé téma. Spektrum posluchačů bývá široké, účastní se ekonomové podniků i soukromí zemědělci. Letos jsme se znovu přihlásili do výběrového řízení, které vyhlašuje ÚZPI, a to se třemi nabídkami. O složitosti administrativy operačních programů svědčí i průběh realizace opatření 2.2. Odborné vzdělávání. Dva roky od zahájení operačního programu zemědělství v ČR se na přelomu roku teprve podepisovaly první smlouvy na realizaci projektů vzdělávání a není jisté, jak bude vzdělávání pokračovat letos.
Táňa Králová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down