Vláda včera schválila návrh na navýšení státního rozpočtu o pět miliard korun, které budou sloužit jako rezerva na odstraňování povodňových škod, případně na protipovodňová opatření. Kabinet rovněž rozhodl o tom, že úvěr na modernizaci bydlení s nízkým úrokem budou moci požádat lidé, které postihly záplavy, bez rozdílu věku. Podle premiéra Jiřího Paroubka chce vláda také vytvořit fond na výstavbu protipovodňových opatření, či výkup domů, které opakovaně zatopila voda.
Ve fondu by bylo asi 10 až 15 miliard korun, které by si stát půjčil od Evropské investiční banky (EIB) a splácel by je následujících 20 až 25 let.
Pět miliard korun vláda plánuje získat z dividend společností ČEZ a Osinek a ze snížení základního kapitálu Osinku. Neměl by se tak prohloubit letošní schodek státního rozpočtu, který je plánován ve výši 74,4 miliardy korun. Valné hromady firem by o tom měly podle ministra financí Bohuslava Sobotky rozhodnout do měsíce. Pro schválení uvedených opatření chce vláda rovněž požádat o vyhlášení stavu legislativní nouze.
Pokud se nevyčerpá celých pět miliard na odstraňování škod, budou podle Sobotky peníze využity i na budování nových protipovodňových opatření nebo budou převedeny jako rezerva do dalšího roku. V opačném případě je vláda připravena žádat o pomoc z fondů Evropské unie.
Vláda také schválila navýšení rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení z jedné miliardy na tři miliardy korun pro úvěry na modernizaci bydlení. Kabinet také souhlasil s tím, aby fond bydlení poskytl miliardu korun ve formě dotací obcím, které je následně dají majitelům bytového fondu poškozeného letošními záplavami.
Úvěr na modernizaci bydlení až 150.000 Kč dosud mohli čerpat jen lidé do 36 let, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Úvěr je úročen dvěma procenty ročně se splatností deset let. Tyto půjčky použijí lidé poškození povodněmi spíše na menší škody.
"U větších škod nad 71.500 Kč vláda schválila další program, kdy státní fond rozvoje bydlení na požádání obcí poskytne peníze na vytvoření povodňového fondu," uvedl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Z tohoto fondu pak obce budou dávat nevratné dotace majitelům bytů a domů na úhradu až 70 procent celé škody. U občanů, kteří byli vytopeni již u předchozích povodní, až 90 procent. Dotace je omezena 200.000 korunami u nemovitosti do tří bytů, u nemovitosti s osmi byty je dotace maximálně 500.000 Kč a 700.000 Kč u nemovitosti s více než osmi byty.
Vláda dále schválila program na obnovu majetku obcí a krajů postižených letošními povodněmi, který disponuje 330 miliony Kč. V případě potřeby bude fond dotován dalšími finančními prostředky z celkových pěti miliard korun určených na povodně.