Zastánci odbytových družstev dříve často poukazovali na to, že vedení resortu sice zdůrazňuje nutnost integrace, podpora samotných organizací je však nedostatečná. Jak je to po našem vstupu do Evropské unie?
Sdružování k odbytu podporuje Horizontální plán rozvoje venkova v opatření nazvaném zakládání skupin výrobců. Státní zemědělský intervenční fond přijímá žádosti o zařazení do programu od loňského ledna. V minulém roce převzal podle tiskové mluvčí Jitky Slukové 58 žádostí a letos 37. „O dotaci se v tomto roce přihlásilo 44 zájemců. Nikomu zatím nebyla vyplacena,“ upřesnila mluvčí. Příspěvek je určen na vznik a podporu činnosti v prvních letech fungování organizace pro odbyt vyjmenovaných komodit. Výše dotace se stanoví podle hodnoty roční produkce pocházející od členů seskupení výrobců uváděné na trh, přitom jsou stanoveny horní limity.
Zvláštní možnosti se nabízejí ovocnářům a zelinářům prostřednictvím společné organizace trhu. Jak je využívají? Řádně zaregistrovaná jsou zatím čtyři odbytová družstva – CZ Fruit, Jihofrukt, Jihomoravská zelenina a Litozel. Předběžně uznané jsou čtyři skupiny producentů, a to Družstvo producentů rajčat, Podivín, Východočeská zelenina – družstvo producentů zeleniny, Synkov-Slemeno, EB Fruit, odbytové družstvo ovocnářů, Holovousy a ZN Fruit, družstvo, Hodonice. V roce 2004 mohli sdružení producenti čerpat na operační programy téměř 25 milionů korun, skutečně však podle SZIF využili zhruba 19,4 milionu korun. Z toho téměř 15 milionů použili na pronájem skladů, přes dva miliony korun na propagaci. Původně organizace poptávaly v předložených programech bezmála 50 milionů korun. V loňském roce podaly projekty téměř na 58 milionů korun, čerpat mohou necelých 29 milionů. Ve skutečnosti však podle mluvčí SZIF využijí ještě asi o deset milionů korun méně, když dosud vyčerpaly něco přes 15 milionů.
Na činnost skupin producentů (předběžně uznaných) zatím SZIF přispěl částkou 2,5 milionu korun. Jak Sluková připomněla, podpora závisí na objemu obchodované produkce. Čtvrtinu příspěvku hradí stát a tři čtvrtiny Evropská unie.
O dotace mohou žádat také pěstitelé broskví, hrušek a rajčat dodávaných ke zpracování, jsou-li členy uznané odbytové organizace, která musí uzavřít smlouvu s registrovaným zpracovatelem. Ke konci letošního ledna byly u SZIF zaregistrovaní dva zpracovatelé rajčat (Hamé a ZP Mikulčice), kteří mají smlouvu s Družstvem producentů rajčat. V minulém hospodářském roce požádalo o podporu přes 12 milionů korun a zhruba o stejnou částku i v sezóně 2005/06.
Podporu odbytovým organizacím ve formě garance bankovních úvěrů a dotace úroků poskytuje i nadále Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Za celou dobu své existence přijal jen deset žádostí. Z toho pět jich podle Dany Malíkové, vedoucí úseku podpor, bylo schválených. Družstvo Brassica, Odbytové družstvo Bílé Karpaty a Agrokrocan si pořídily strojní vybavení a technologie, Milkagro využilo pomoci fondu při nákupu majetku družstva v konkursu. Benemarket družstvo nyní u PGRLF uspělo se žádostí o pomoc při pořízení stroje. Překážkou v širším využití tohoto programu je, že odbytová družstva nemají čím ručit za bankovní úvěry.