Českým zemědělcům se dá leccos vyčítat, ale nikoliv to, že nečerpají evropské dotace. U všech ostatních fondů je daleko větší riziko, že se peníze nevyužijí. Uvedl to ministr zemědělství Jan Mládek minulý týden v rozhovoru pro server Euroskop, který ministerstvo zahraničních věcí označuje za oficiální zdroj informací o členství České republiky v Evropské unii.
Mládek také řekl, že v Čechách je bohužel hluboký příkop mezi zemědělstvím a samosprávami v regionu. Zemědělci podle něho mají pocit, jako by se jim braly peníze ve prospěch rozvoje venkova, zatímco místní samosprávy to vidí opačně, prohlásil v souvislosti s připravovaným Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova.
Velkou výzvu, kterou si ministr spojuje s reformou agrární politiky naplánovanou na rok 2010, když ČR bude v prvním pololetí 2009 předsednickou zemí, vidí v přesměrování struktury dotací. Jde mu o to, aby se napřed nedotovala nadprodukce a pak její export. Dotace se mají používat k udržování krajiny a na zemědělskou produkci s přidanou hodnotou, poznamenal.
Úkolem ministerstva zemědělství je zajistit potravinovou bezpečnost země, ani ne tak v objemu dodávek, jako v kvalitě, ať už to bude z domácích zdrojů nebo zahraničních, pokud jsou kvalitní, řekl Mládek pro Euroskop. Uvedl rovněž, že první peníze za „nicnedělání“ začnou našim zemědělcům přicházet v souvislosti s cukerní reformou. „Budou dostávat 13 tisíc korun za každý hektar, na kterém už letos zjara nezasejí cukrovku,“ konstatoval ministr. Odhaduje, že tuto platbu budou pěstitelé nárokovat na 15 tisíc hektarů.
České zemědělství má zatím podle Mládka komparativní výhodu v jednoduchých plodinách, kde může využít ekonomii rozsahu, vyšší kapitálovou vybavenost. „Nejlíp je to vidět na pěstování pšenice, ta jde našim zemědělcům nejlépe. Jakmile však produkce začne být náročná na práci, zoufale prohráváme zejména se sousedním Polskem,“ porovnal.
Ministr je také přesvědčen o tom, že rodinné farmy se u nás spíše než v nížině více uplatní v podhůří, kde budou pečovat o krajinu. „Na malých rodinných farmách vedou dotace na její údržbu a pastvu k těsnějšímu sepětí s krajinou. Ve velkých podnicích, které vznikly z bývalých státních statků nebo JZD, už není takové spojení s krajinou, zato je tam pružnost a výkonnost a řada dalších výhod,“ řekl Mládek v rozhovoru. Prohlásil také, že malé zemědělce u nás zvýhodňují některé programy a nyní se diskutuje o tom, zda je vhodné je zvýhodňovat. Ministr tvrdí, že „mladý zemědělec, jenž si najde selku, si zaslouží nějaké zvýhodnění, protože úzké místo v zemědělství jsou ženy, které nechtějí pracovat sedm dní v týdnu a 365 dní v roce. Těch chlapců by se ještě pár našlo, ale selky nejsou.“