Rozhovor s Danou Malíkovou, vedoucí úseku podpor Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu
Kolik hektarů nestátní půdy nakoupili zemědělci za dva roky, co Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) tento nákup podporuje?
Přijali jsme 481 žádostí a zemědělci s pomocí programu Půda nakoupili asi 21 tisíc hektarů.
Předpoklady byly výrazně vyšší, proč se nenaplnily? Je za tím jen neochota vlastníků prodávat, nebo i nepříliš velký zájem zemědělců nakupovat, nebo jsou brzdou banky, když nechtějí poskytovat hypoteční úvěry?
Určitě k tomu přispívá, že vlastníci často nechtějí půdu prodat. Většinou jsou to starší lidé, alespoň se nám to tak jeví z přijímaných žádostí, a ti mají k půdě vztah jako k rodinnému dědictví. Dá se ale říci, že důvodem, proč se trh s půdou zatím více nerozhýbal, je souhrn všech zmíněných faktorů. Vždy musí být vůle všech tří stran. Banka musí mít záruku, že peníze půjčené na dlouhodobý úvěr se jí vrátí a ještě z toho bude mít zisk.
Zemědělci se shodují, že procedura nákupu půdy s pomocí PGRLF je velmi složitá. Dalo by se z vaší strany něco zjednodušit?
Program jsme již zjednodušili, velkou úpravu pravidel jsme uskutečnili s platností od loňského května. A určitě se to projevilo kladně na počtu podaných žádostí. Ještě více zjednodušovat podmínky podle mého názoru už nelze. Musíme si uvědomit, že hypoteční úvěry na nákup nestátní zemědělské půdy jsou na patnáct, dvacet i více let. Fond, i když neposkytuje garanci za úvěr, ale dotaci úroku ve výši čtyř procent, tak i pro něj je to závazek na dlouhou dobu, navíc když klient může čerpat úvěr až do deseti milionů korun. Myslím, že si už nemůžeme dovolit větší benevolenci při poskytování podpor.
Ministr zemědělství Jan Mládek slibuje, že fond by také mohl ručit za hypoteční úvěry. Dostali jste už od něj zadání k takové změně?
Informaci jsem zaznamenala v médiích. Zatím se na to nepřipravujeme. Když ale resort uzná, že trh s půdou by se měl posílit poskytováním garancí za úvěry a na fondu budou příslušné finanční prostředky, které by tuto potřebu pokryly, tak není nic jednoduššího, než podmínky ve velmi krátké době upravit. Dá se to stihnout tak do měsíce.
Jak dlouho u vás trvá vyřízení žádosti o podporu z tohoto titulu?
Na samém začátku, kdy byl titul velmi složitý, požadovali jsme velký objem příloh, tak i administrace byla velmi náročná. Zpracování jedné žádosti trvalo třeba i půl roku. Bylo také slabší personální obsazení, kdy tuto agendu dělali dva lidé, dnes jsou na ni čtyři. Po zmíněném podstatném zjednodušení pravidel se vše urychlilo. Žádost vyřizujeme zhruba za měsíc. Když ji dostaneme v naprostém pořádku, jde okamžitě do představenstva. Pokud jsou v žádostech vady, jejich administrace se protahuje.
Kolik žádostí u tohoto titulu jste dosud zamítli?
Za celou dobu nebyla přiznána dotace šestnácti žadatelům.
Jaké podniky půdu hlavně nakupují?
Více než 200 ze 481 žádostí podali soukromí zemědělci, kteří však nakupují menší výměry. Pozemky s naší podporou získalo asi sto společností s ručením omezeným, devadesát akciových společností a 66 zemědělských družstev.
Stále platí, že nejvíce půjčuje zemědělcům na tyto nákupy GE Money Bank?
Je to tak. Asi tři čtvrtiny hypotečních úvěrů jsou od ní.
Vlastníci, kteří se rozhodnou pozemky prodat, často chtějí peníze okamžitě. I proto by zemědělci přivítali, kdyby mohli půdu koupit hned a dodatečně si vyřídit hypotéku. Fond to dosud odmítal, nepřehodnotí svůj postoj?
Zatím o tom neuvažujeme. Tato omezující podmínka je v našich pravidlech stanovena u všech titulů. Byla do nich zakotvena právě proto, aby zamezila spekulativním nákupům a prodejům: Fond musí mít možnost kontrolovat účelové užití úvěrových prostředků, s tím by při navrhovaném způsobu mohl mít problémy.