06.03.2006 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší dotace ovocnářům

Nejen vinařům, ale také ovocnářům se letos zvýší podpora poskytovaná na integrovanou produkci a ve stejném duchu by měla pokračovat i v následujících letech. Zelináři budou tyto dotace poprvé dostávat od příštího roku, přesnou sazbu zatím neznají.

Velký rozdíl mezi dotacemi na integrovanou produkci révy vinné a ovoce, poskytované u nás nebo třeba v Rakousku a Německu, kritizovali tuzemští pěstitelé. Pro letošní rok se jim už ale podařilo prosadit zvýšení těchto podpor z Horizontálního plánu rozvoje venkova. Vinaři dostanou podle Hugo Roldána z tiskového oddělení ministerstva zemědělství 11 642 korun na hektar místo dosavadních 4655 korun. „U integrované produkce ovoce se sazba zvyšuje ze 3940 na 9857 korun na hektar. Dvojnásobně posílí podpora trvalých kultur v ekologickém zemědělství, a to ze současných 12 235 na 24 470 korun na hektar,“ upřesnil Roldán.
„Zvýšení dotace je správné, protože je přece jen významný rozdíl mezi konvenčním a integrovaným způsobem pěstování. Jsme spokojeni,“ přijal rozhodnutí ministerstva zemědělství předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška. Rád by také věděl, jak to bude s podporami od příštího roku, kdy půjdou z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.
„Sazby na integrovanou produkci by měly navázat na současnou výši. Přesnou částku ale dosud neznáme, protože programový dokument na období 2007 až 2013 není ještě schválen,“ konstatoval Roldán.
U ovoce je v systému integrované produkce zařazeno zhruba 9500 hektarů, tedy asi polovina z výměry intenzivních sadů. Známku SISPO může používat 38 pěstitelů, kteří ovoce produkují na 4200 hektarech. Dalších 142 čekatelů, přecházejících od konvenční k integrované produkci, pěstuje ovoce na ploše přes pět tisíc hektarů. Při integrované produkci dávají pěstitelé přednost ekologicky přijatelným metodám a minimalizují nežádoucí vstupy agrochemikálií s nežádoucími vedlejšími účinky.
Zelináři se do systému integrované produkce zeleniny mohli poprvé hlásit v loňském roce, kdy jim začalo běžet dvouleté přechodné období. Ze 46 pěstitelů, kteří projevili zájem o zařazení do systému, jich splnilo podmínky 37. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana pěstovali zeleninu na celkové výměře 3357 hektarů. „Letošek je tedy pro první turnus pěstitelů druhým rokem přechodného období, po jehož ukončení lze na návrh kontrolního orgánu přidělit pěstiteli ochrannou známku IPZ a od příštího roku jej zařadit do systému integrovaného pěstování,“ uvedl Zeman.
Pokud by podle něho měli tuzemští zelináři dostávat jen asi 5730 korun na hektar, jak je v posledním návrhu vládního nařízení k integrované produkci zeleniny, byli by v konkurenční nevýhodě oproti pěstitelům v některých původních zemích Evropské unie, kde dostávají až 600 eur na hektar. „Parametry zeleniny u nás a v dalších zemích unie se příliš neliší, ani podpora pro tato opatření by neměla být tak rozdílná,“ zdůrazňuje Zeman. Připomíná, že tento systém pěstování má kladné stránky jak pro pěstitele, tak ochranu životního prostředí i konečného spotřebitele zeleniny. „Důkazem toho jsou opět země evropské patnáctky, kde v tomto režimu pracuje až 70 procent zelinářů,“ poznamenal předseda unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down