23.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katarské kolo se točí dál

Ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO) v Hongkonku neuzavřela podle očekávání Katarské kolo jednání o uvolňování obchodu. To bude pokračovat i v příštím roce. Konference nebyla však úplně neúspěšná. Jejím výsledkem je deklarace o snížení cel nezemědělských výrobků i odbourání exportních subvencí na agrární produkty do roku 2013.

Vyspělé země podle přijaté deklarace zruší již příští rok exportní subvence pro bavlnu a od roku 2008 zavedou pro všechny výrobky pocházející z nejméně vyvinutých zemí světa (tedy i zemědělské) bezcelní kvóty volného přístupu na trh. Problémem bylo také clo EU na banány. Zatímco země Latinské Ameriky požadovaly, aby je unie snížila, země ACP (Afriky, Karibiku a Tichomoří) byly jiného názoru. Podle nich je naopak celní sazba unie ve výši 176 eur na tunu banánů příliš nízká a může ohrozit jejich výhody dané preferovaným přístupem na trh EU.
Nejasné slovo
Komisařka EU pro zemědělství a rozvoj venkova Matiann Fischerová—Boelová sice postupné odbourání exportních dotací do roku 2013 přivítala. Za dárek k Vánocům však podle svých slov nepovažuje formulaci týkající se toho, jak má toto postupné odbourání vypadat. Ministerská deklarace totiž tvrdí, že úplného zrušení exportních subvencí se má dosáhnout postupně a souběžně specifikovanými metodami tak, aby se podstatná část realizovala do konce první poloviny implementačního období. Komisařku trápí právě slůvko podstatná (substantial). "Jde o to, že musíme později definovat, co znamená slovo substantial, na jehož základě musíme do roku 2013 omezovat exportní subvence," prohlásila a dodala: "Nesouhlasíme také s tvrzením, že naše zemědělské podpory jsou tak vysoké, že pokřivují trh a že budeme muset udělat novou reformu." Komisařka si naopak myslí, že nyní musí zase USA přikročit k zásadní reformě své zemědělské politiky.
Jinak je komisařka celkem spokojená, protože v době, kdy bude unie zcela bez exportních subvencí, by měla být zároveň úplně zavedena právě probíhající reforma společné zemědělské politiky. Hongkonk považuje za dobrý krok k jednání, která WTO budou čekat v následujících měsících.
Nekompletní a také jednostranná
Za nekompletní a jednostrannou označili deklaraci z Hongkongu prezidenti evropských zemědělských zastřešujících organizací COPA a COGECA Rudolf Schwarzböck a Eduardo Baamonde. Podle nich je to jen začátek a ještě větší kus práce zbývá dodělat. Prezidenti upozorňují, že zrušení exportních subvencí musí být podmíněné stejným krokem u ostatních obchodních partnerů. Jestliže USA, Austrálie, Kanada a Nový Zéland neomezí odpovídajícím způsobem zemědělské dotace, které narušují trh, budou profitovat z dohody a ne nejchudší země světa. Přitom právě zlepšení situace v nejchudších zemích je cílem Katarského kola. Smlouva, která toto kolo uzavře, by měla dosáhnout:
 Opravdu souběžné rušení exportních subvencí ve všech zemích. Jde nejen o termíny, ale také o rozsah krácení. Kromě normálních exportních subvencí by se omezování mělo dotknout i dalších opatření, která přinášejí stejný efekt. Jde například o exportní kredity a monopol státních obchodních podniků. Podporou exportu zemědělské produkce je také poskytování naturální potravinové pomoci.
 Pro zrušení exportních subvencí je třeba přechodné období, v němž se budou exportní subvence postupně snižovat takovým způsobem, který neotřese farmářskými cenami ani nebude destabilizovat agrární trhy. Jinak to evropským farmářům přinese těžkosti a mnozí z nich budou muset hospodaření zanechat.
 Účinné omezení podpor pro domácí farmáře v USA, jmenovitě jejich úvěrů na nákup a zpětných cyklických plateb, ve stejné míře, jakou nabídla EU.
 Pevné závazky na zahájení seriózních jednání o rozšíření registru geografických údajů na ostatní výrobky, ne pouze na víno a lihoviny.
Pod našim zorným úhlem
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby by čeští zemědělci mohli na uvolňování světového agrárního obchodu vydělat. Jsou totiž, jak uvedl, zvyklí na tvrdší podmínky a liberalizace obchodu by mohla rychleji vyrovnat jejich nerovnocenné postavení vůči kolegům ze zemí bývalé evropské patnáctky. Musí však jít o uvolnění férové doprovázené odbouráním různých skrytých podpor v jednotlivých zemích. Zároveň je však podle Veleby třeba, aby se sjednotily nároky na bezpečnost potravin, ochranu životního prostředí i pohodu chovaných zvířat. Jinak bude EU v nevýhodě. Veleba však na úplné odstranění exportních subvencí příliš nevěří. Některé vyspělé země podle něj produkují tolik přebytků potravin, že se bez těchto podpor neobejdou.
Podobně jako Veleba si i Hugo Roldán z odboru komunikace ministerstva zemědělství myslí, že uvolňování obchodu by naše zemědělce, zvyklé vyrábět a prodávat za tvrdších podmínek než jaké jsou dnes v unii, neohrozilo a pomohlo by srovnat postavení farmářů ve starých a v nových zemích unie.
Liberalizaci agrárních trhů danou nejen rušením exportních subvencí, ale také cel by přivítal prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Na jedné straně by tím potravináři získali možnost dovézt si levnější suroviny. Na druhé straně by se jejich výrobkům otevřela cesta na trhy třetích zemí.
Skončí subvence pro export zvířat
Komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová—Boelová v návaznosti na rozhodnutí WTO navrhla, aby unie zrušila exportní dotace na živý skot. Návrh s tím souvisejícího nařízení předložila komise výboru pro skot, v němž zasedají zástupci jednotlivých členských států, již 23. prosince 2005. K návrhu zrušení exportních subvencí pro živý skot vede komisařku také odpor nevládních organizací, které dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, za nichž se zvířata přepravují i na velké vzdálenost. EU dováží živý skot zejména do Libanonu, jen v loňském roce to bylo 66 301 kusů. Navíc skotu již není v unii přebytek, a není proto nutné jej s podporou vyvážet do třetích zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down