05.12.2005 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O reformě i pozicích našeho zemědělství

Jakákoli varianta reformy cukerního režimu je pro naše zemědělce špatná, tvrdí Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy — Asociace svobodných odborů ČR a zároveň viceprezident Evropské odborové organizace zemědělců a potravinářů.
Jak Dufek připomněl, při jednání o reformě cukerního pořádku byly ve hře dva návrhy.

Představa předcházejícího komisaře Franze Fischlera počítala se sloučením kvóty A a kvóty B a jejich plošným krácením o 16 procent a se snížením cel. Druhá varianta, s níž přišla jeho nástupkyně Komisařka Mariann Fischerová—Boelová, přinesla mimo jiné platby pro cukrovary, které odstoupí od kvóty a určitou kompenzaci pro pěstitele cukrovky. "Nemám vyhraněný názor, která z těch variant by byla dobrá, protože jsem přesvědčen, že kterákoli je pro naše zemědělce špatná," konstatoval Dufek a vysvětlil: "Mám obavu z jedné věci, a to že v rámci Evropské unie jsou silné lobbistické skupiny, které dokáží tyto možná dobře myšlené změny převrátit ve svůj prospěch. Na to pak vždycky doplatí zemědělci. Některé státy, ač budou samy vyrábět cukr daleko dráže, mohou zastavit na základě platby výrobcům cukru za odstoupení od kvóty produkci v jiných státech, kde vlastní cukrovary. Obávám se, že budou upřednostňovat pozici cukrovarnictví ve svém mateřském státě. Například majitelé cukrovarů ve Francii, což jsou soukromí zemědělci, budou zvažovat, zda budou podporovat výrobu cukru ve Francii nebo v ČR, kde také vlastní cukrovary. A jak je známo, francouzští zemědělci jsou v Evropě nejbojovnější a nejradikálnější."
Jak Dufek poznamenal, výroba v Evropě by se měla snížit o pět milionů tun. To ale představuje ztrátu až 60 tisíc pracovních míst a asi 700 tisíc hektarů, z nichž zmizí cukrovka. Dufek také připomněl že přijdou ještě další reformy, a to pro sektor ovoce a zeleniny a také pro vinohradnictví a vinařství.
"Jsem přesvědčen, že současný přeregulovaný trh EU dozná změn," prohlásil Dufek. Jak připomněl, podíl zemědělství na tvorbě domácího produktu se v členských zemích pohybuje v průměru kolem čtyř procent, přitom dotace do zemědělství dosahují téměř poloviny jejího společného rozpočtu. EU již před čtyřmi lety začala měnit celkový pohled na zemědělství a snaží se dotace do něj zkrátit. "Naši zemědělci byli zvyklí na to, že nedostávali skoro žádné dotace, takže jsou na tuto změněnou politiku, která podle mne vygeneruje v následujících letech, velice dobře připraveni a předpokládám, že na evropském trhu obstojí," poznamenal Dufek a dodal: "Myslím si, že by se unii vyplatilo, kdyby dokázala změnit zemědělskou politiku naráz, to znamená ze dne na den. To samozřejmě nejde, protože bruselská administrativa se dnes snaží podle mne až nepřiměřeně a neúměrně zasahovat do pravomocí jednotlivých států. Úředníci v Bruselu by si měli uvědomit, že ne to, co vyhovuje jim, musí vyhovovat občanům členských států. Jejich nepřiměřené zasahování do určitých národních zájmů se podle mne do budoucnosti musí projevit negací celého procesu."
Zemědělství je jiné ve Finsku, odlišné v Itálii. Brusel by měl proto dát více členským států v této oblasti více volnosti. V každé zemi by pak mohly dotace skončit v jiném druhu zemědělského podnikání. Někde bude víc obilných lánů, jinde lesy, další země může propagovat třeba rozvoj ovocnářství. A na co bychom se měli zaměřit my? "Jsem přesvědčen, že naše zemědělství by mělo mít trojí pozici. Ta první by se měla týkat potravin, které bychom dokázali vyrábět ve vysoké kvalitě za nízké ceny. Za druhé by se určitá část zemědělské produkce měla přesunout na nepotravinové účely, tedy například do výroby biolihu, metylesteru řepkového oleje, ale i tepla, elektrické energie či stavebních hmot. Třetí pozice českých zemědělců by měla být v životním prostředí a v udržování krajiny tak, abychom mohli s hrdostí prohlásit, že naše země je krásná. Jsem přesvědčen, že naše administrativa a hlavně naše zákony toto zemědělcům umožní," formuloval svůj názor Dufek.
Přístup ČR, která zahraničním investorům vytváří skleníkové podmínky a umožňuje jim několik let neplatit daně, se Dufkovi nelíbí. Přitom, jak uvedl, na druhé straně není schopná malým českým zemědělských podnikatelům ani v minimu ulevit a umožnit jim tak lepší start v boji o evropský potravinový trh. "Jsem přesvědčen že není třeba se na zemědělství koukat úplně radikálně odlišně od jiných odvětví. Zemědělství má ale jednu obrovskou nevýhodu, a to je závislost na počasí. A tento fenomén musí vláda společně s parlamentem vyeliminovat tak, aby se dalo s určitou perspektivou a prosperitou podnikat," poznamenal Dufek s tím, že podle něj platí: "Spokojený majitel firmy a podnikatel rovná se spokojený zaměstnanec."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down