Agrární komora nabízí potravinářům úzkou spolupráci. Někteří na ni slyší a zvažují návrat do této nevládní organizace. Vyplynulo to z úterní schůzky, na niž komora pozvala zástupce významných potravinářských firem. Přišel mezi ně také ministr zemědělství Jan Mládek, který stojí o pravidelné setkávání se zemědělci a zpracovateli.
„Jsme na jedné lodi a nemůžeme dopustit, aby se český zpracovatelský průmysl vydal cestou třeba Nového Bydžova,“ řekl po schůzce prezident Agrární komory ČR (AK) Jan Veleba. Dotkl se tak případu mlékárny, jíž zemědělci zastavili dodávky suroviny, protože jim dlouhodobě dlužila, a velký objem mléka poté přesunuli k německému odběrateli. „Ne vše my můžeme vyvézt a ne vše mohou zpracovatelé dovézt. Chceme-li vyrábět, potřebujeme pro svou surovinu odběratele a ty musíme hledat zejména na území naší republiky,“ zdůrazňuje Veleba.
Návrat do AK podle jejího prezidenta zvažuje společnost Madeta a přidat by se měli další významní potravináři. Úterní schůzky se zúčastnili zástupci firem Agrotrade, Interlacto, Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Penam či Setuza, uvedla ČTK. Setuza svůj zájem o vstup do agrární komory oznámila už dříve.
Generální ředitel Madety Milan Teplý se podle Veleby ujal příprav platformy pro vstup důležitých zpracovatelů do AK. Rozhodující schůzka v této věci má být v lednu.
„Mlékaři odešli z agrární komory v době, kdy tam neměli právo nic říct, jenom platit. Zdá se, že se situace mění,“ řekl Milan Teplý. Podle jeho slov má Potravinářská komora ČR určité problémy zastupovat potravináře a AK se toho chce chopit. Teplý pozoruje, že agrární komora je průraznější než potravinářská především v pojmenování problematických vztahů vůči obchodním řetězcům. „AK popsala situaci a vyzvala, abychom ji společně řešili. Všichni, mlékaři, řezníci, pekaři, cukrovarníci a další, máme problémy s odbytem, prodáváme pod cenou, přitom zemědělci tlačí na vyšší výkupní ceny. Nějak z toho musíme ven a agrární komora sehrává v hledání cesty důležitou roli,“ oceňuje Teplý.
Prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík soudí, že možný odchod některých potravinářů tuto organizaci neoslabí. „Myslím si, že je to špatně,“ reagoval. Třeba pokud jde o dotace, agrární komora pro potravináře nic neudělala. Připomněl také, že kromě Slovenska nejsou v Evropě potravináři ve stejné organizaci jako zemědělci.
Ministr Mládek, který byl přítomen první půli zhruba dvouhodinového setkání představitelů AK s potravináři, zopakoval své priority, s nimiž do úřadu nastoupil. Při diskusi byla mimo jiné otevřena témata hájení zájmů spotřebitele, užší propojení a spolupráce mezi prvovýrobci a zpracovateli nebo podpora českých potravin na domácím trhu.