Dnes byla spuštěna nová internetová stránka www.farmsubsidy.org, která shromažďuje příjemce zemědělských dotací z Evropské unie. Na serveru lze nalézt zatím jen část příjemců těchto dotací. Detailní údaje zatím zveřejnilo jen několik členských zemí z pětadvacítky, ostatní státy, včetně České republiky, to tají. Ze zveřejněných údajů vyplývá, že zemědělské dotace v Evropské unii končí převážně u největších společností, uvedl internetový server Euobserver.
Zmíněnou internetovou stránku spustila evropská síť investigativních novinářů, kterou řídí Dánské mezinárodní centrum pro analytické zpravodajství (DICAR) a londýnská EU Transparency. Účelem je kontrolovat, zda jsou peníze z unijního rozpočtu utráceny dobře. EU měla tyto informace zveřejnit již dávno, řekl Euobserveru spoluzakladatel stránky a ředitel DICAR Nils Mulvad.
Stránky zatím nabízejí údaje o zemědělských dotacích v Dánsku, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii, Severním Irsku či Estonsku. Pod nátlakem Evropské komise tak učinila i Belgie, dílčí údaje se objevily i z některých oblastí Španělska, a zveřejnění chystá také Slovinsko, uvedl internetový server Euobserver. Evropská komise nutí všechny státy, aby poskytly údaje o dotacích, ale rozkázat jim to nemůže.
Podle dosud zveřejněných údajů je zřejmé, že zemědělské dotace v Evropské unii končí převážně u největších společností. Naopak drobní farmáři zápasící o přežití získávají z unijní pokladny nepoměrně méně peněz.
Podle experta na zemědělství Jorge Nuneze z Centra pro evropská politická studia způsobuje příliv peněz největším firmám přežívající závislost výše podpory na množství produkce i počtu zvířat. Mezi vedlejší efekty systému patří i takzvaná "ovčí či kravská turné", kdy je dobytek před příjezdem unijních inspektorů stěhován z farmy na farmu, aby zemědělci vykázali vyšší počet kusů a získali od EU více peněz.
Nunez se domnívá, že jde o masivní politické selhání. Systém je podle něj nastaven tak, že umožňuje politické manipulace, což potvrzují i informace z jednotlivých členských zemí. Zemědělské podpory v minulosti získalo několik dánských ministrů, nizozemský ministr zemědělství, monacký princ Albert či britská královská rodina. Slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon měl také dříve podíl v podniku pobírajícím unijní peníze.
Další informace o příjemcích dotací přinášejí média v jednotlivých zemích. Podle francouzského tisku získalo zhruba 60 procent přímých plateb 15 procent nejbohatších společností. Naopak 70 procent malých farmářů si mezi sebe rozdělilo jen 17 procent podpor. Sedm největších zemědělských firem ve Španělsku si mezi sebe loni rozdělilo stejnou částku, jako 12 700 tamních nejmenších farmářů.