Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny minulý týden schválil rozpočet kapitoly ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na příští rok. Týden předtím jednání o rozpočtu přerušil. Poslanci si vyžádali od šéfa resortu Petra Zgarby písemnou záruku o vyšším národním dorovnání přímých plateb, protože ústní příslib považovali za nedostatečný.
„Dostali jsme od ministra písemný dokument, ve kterém nastiňuje, jakým způsobem budou přímé platby dorovnány na 62,3 procenta. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí ekonomika, je reálné, že příslib bude splněn,“ uvedl předseda zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD). Podíl přímých plateb ve výši 50,9 procenta, které navrhuje státní rozpočet, má díky dvou miliardám korun dohodnutých s premiérem Jiřím Paroubkem stoupnout na 58,8 procenta. V lednu by se tyto zdroje měly zvýšit o dalších 906 milionu korun a pak by dorovnání činilo 62,3 procenta. Celkem by tak na přímé platby mělo jít v příštím roce téměř 15,9 miliardy korun. Připravovaný státní rozpočet zaručuje necelých 13 miliard korun. Vláda se v materiálu výslovně přiznává, že nevyužívá možnosti stanovené Evropskou unií dorovnat přímé platby do 65 procent. Zemědělský výbor spolu se schválením rozpočtu SZIF adresoval kabinetu požadavek, aby dofinancoval přímé platby do výše, kterou umožňuje smlouva o přistoupení k EU. Skopal téměř o tři procenta nižší přislíbené dorovnání omlouvá tím, že toto číslo odpovídá možnostem naší ekonomiky.
„Vláda nevyužívá možností, které přístupová smlouva našim zemědělcům dává. Je škoda, že oni sami tak brzy složili zbraně a spokojili se s jen s příslibem,“ řekl občanský demokrat Jiří Papež, který spolu se stranickými kolegy pro rozpočet nehlasoval.
Ruku pro zvedl velký kritik agrárního rozpočtu lidovec Jiří Hanuš. Hájí se tím, že postoj při hlasování mu určuje koaliční dohoda. „Proč se dvě miliardy korun našly dva týdny po schválení vládního návrhu státního rozpočtu a nešlo to předtím? Do konce příštího roku, kdy by se tyto peníze měly zemědělcům vyplácet, je dlouhá doba a je otázka, zda se k danému slibu bude někdo znát,“ obává se stále. Diví se také, že Agrární komora ČR přistoupila na tuto hru.
Výdaje kapitoly MZe by podle návrhu rozpočtu měly v příštím roce představovat 39,8 miliardy korun, přímo na dotace má jít 33,4 miliardy korun. Z toho na podporu agropotravinářskému komplexu je vyčleněno 29,9 miliardy korun, na vodní hospodářství 1,2 miliardy, na lesní hospodářství 230 milionů korun. Bezmála 1,8 miliardy korun spolknou platy zaměstnanců MZe a jen o něco nižší jsou mzdové prostředky SZIF.