Templářské sklepy Čejkovice znají recept na hrozící krizi moravského vinařství. Tvrdí to generální ředitel tohoto vinařského družstva Pavel Pastorek. Jednak sami vinaři musí zvyšovat kvalitu vín. Potřebují však podporu, jakou mají jejich kolegové v původní evropské patnáctce.
Tuzemští zpracovatelé vykupují hrozny za zhruba poloviční ceny oproti předchozím letům. Nutí je k tomu silná konkurence laciných dovážených vín.
„Cestu z krize vidím v hledání rovnovážného stavu mezi pěstiteli révy na straně jedné a schopností z této suroviny vyrobit kvalitní víno na straně zpracovatelů, které se za konkurenceschopnou cenu dostane ke spotřebitelům při zachování rozmanitého výběru. My se o to snažíme zvyšováním kvality našich templářských vín,“ říká Pavel Pastorek.
Velkým dlužníkem vinařů je ale podle něho Vinařský fond. „Povinně do něho přispíváme padesáti haléři z každého vyrobeného litru a stát tuto částku dorovnává na jednu korunu. Přestože se ve fondu nashromáždil už velký balík peněz, není stále vypsán žádný dotační titul, jelikož vinou úředníků dosud neproběhla notifikace. Dotace začaly a skončily podporou výsadby vinic,“ kritizuje ředitel čejkovického vinařského družstva. Postrádá také marketingovou podporu tuzemských vín na zahraničních trzích, která je nulová, přitom konkurence z jiných zemí má díky podpoře státu zcela jiné podmínky. „Tak se nesmíme divit, že se jim tady dobře daří. Je to ovšem na úkor našich vinařů. Velmi bychom stáli o koncepční podporu ze strany státu a Vinařského fondu právě v oblasti marketingu. Nechceme nic víc, než dostávají vinaři v původní evropské patnáctce.“
Ač se letos naše vinohradnictví dostalo podle Pastorka skutečně do vážné krize, úplný zánik mu snad nehrozí. „Kdyby se ale letošní situace měla ještě jednou dvakrát opakovat, měl bych o osud tradičního moravského vinařství obavu,“ poznamenal.
Templářské sklepy chtějí z letošní sklizně vykoupit 2,6 až tři tisíce tun hroznů. Platí podle ředitele o trochu víc než konkurence. „V těchto dnech je to 12,50 až 14 korun za kilogram. Podle toho, jak se nám podaří prodat, obdrží členové našeho družstva další doplatek smluvní ceny. V posledních letech představoval tento bonus deset až dvacet procent nad základní výkupní cenu.“
Čejkovické vinařské družstvo, které uplatňuje speciální odběratelskou politiku vůči členům z řad malých a středních pěstitelů, má v současnosti 361 členů. Ti mají smluvně stanovený výkup významné části své produkce, pokud dodrží kvalitu. O členství v družstvu je podle Pastorka velký zájem. „Nechceme se stát nějakou masovou organizací. Zájem o členství totiž projevují i vinaři ze vzdálenějších oblastí než jen Čejkovic a blízkého okolí. Naposledy jsme do družstva přijali 115 vinařů. Nemáme stanovený horní strop, ale do budoucna se ještě více zaměříme na zpřísnění podmínek členství zejména ve vztahu ke kvalitě dodávaných hroznů, výměře obdělávaných vinic a jejich odrůdové skladbě.“
Pozici na trhu posílily Templářské sklepy Čejkovice letos v létě, když v dražbě získaly za 12,7 milionu korun zkrachovalé Družstevní vinné sklepy Hodonín s kapacitou tři miliony litrů. Zpracovatelská kapacita se tím zdvojnásobila.