Přestože domácí produkce medu má být letos nadprůměrná, včelaři nemají důvod k radosti. Výkupní ceny totiž klesly natolik, že se jim nevyplatí dál včelařit. S tím vznikají zároveň obavy, že počet včelstev výrazně klesne, uvedl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.
V České republice by produkce medu měla dosáhnout asi osm tisíc tun, zatímco loni byl výnos 7740 tun, řekl Peroutka. Ekonomická situace v chovu včel je podle něj ale špatná. Včelaři dostanou za med méně, než kolik zaplatí za kilogram cukru, jímž med včelám nahrazují, dodal. Loni výkupní cena medu začala na 50 korunách za kilogram a končila na 40 korunách. Letos se z počátečních 30 korun snížila na 24 korun, což je podle Peroutky pro chovatele likvidační úroveň. Maloobchodní cena cukru se totiž pohybuje kolem 25 korun za kilogram.
Peroutka poukázal na to, že maloobchodní cena medu nekopíruje pokles výkupních cen a spotřebitelé mohou kilogram podle druhu koupit od 100 do 130 korun. Jednatel společnosti Český med Milan Špaček ale soudí, že zlevnění medu se projevilo i na pultech obchodů. Hlavní obchodní řetězce prodávají produkt za přibližně 85 korun za kilogram.
Špaček z firmy Český med, která je českým výkupcem a odebírá 80 procent z tuzemského medu určeného na export, řekl, že obchod s medem je celosvětově na nízkých cenách kvůli přetlaku výroby a nadbytku medu ve světě.Podle Špačka byl vývoj takový, že EU jako velký dovozce medu po několik let nedovolovala import z Číny. Vznikl tak tlak na dovoz z ostatních států a cena začala postupně růst. Dalším faktorem byly ekonomické problémy v Argentině, která je největším světovým vývozcem a dodávky tehdy výrazně omezila. Kvůli převisu poptávky ve světě med strmě podražil. Včelaři vzhledem k lukrativnosti začali rozšiřovat chovy včel, což nakonec vedlo k nynějšímu nadbytku ve světě. Evropská unie navíc loni uvolnila dovoz čínského medu, jeho dodávky jsou ale zanedbatelné.