Evropská komise včera navrhla výrazné snížení dotací výrobcům cukru, včetně snížení výrobních kvót. Ceny cukru jsou nyní v unii více než třikrát vyšší než ceny na světovém trhu. Výroba se má z nynějších 19 milionů tun snížit během několika let o až 6,2 milionu tun. Reforma by totiž měla znamenat, že se začne více cukru do unie dovážet a naopak méně vyvážet. S návrhem je spokojena Brazílie, zatímco Německu se příliš nelíbí.
Podle ředitelky odboru pro cukr a agroenergetiku na brazilském ministerstvu zemědělství Angely Bressanové Filhové je reforma krokem správným směrem. V zájmu Brazílie je hladký přechod na nové podmínky v těch zemích, které jsou závislé na kvótách. Brazílie je totiž největším producentem i vývozcem cukru na světě. Lze předpokládat, že místa, která v rámci reformy vyklidí producenti z Evropské unie, na světovém trhu zaplní právě Brazílie.
Brazílie by podle analytiků po dokončení reformy mohla vyvážet více než tři miliony tun bílého cukru, převážně na trhy v Severní Americe, západní Africe a na Blízkém východě. Právě do těchto oblastí nyní směřuje dotovaný cukr z Evropské unie. Brazílie loni vyvezla na světový trh 15,9 milionu tun surového i rafinovaného cukru, jehož cena se pohybovala kolem 2,6 miliardy dolarů, v přepočtu asi 65 miliard Kč.
Velkou radost z návrhu reformy nemá největší evropský producent cukru, německý Südzucker. Jak podotkl mluvčí firmy Rainer Duell, je snížení cen příliš vysoké a zbytečné. Plán unie kompenzovat výrobce povede podle něj ke snížení výroby, takže výrazné snížení cen, jak navrhuje komise, nemá logiku. Soudí, že i bez tak výrazného snížení cen bude možné splnit i dovozní závazky EU. Za pozitivní v navrhované reformě považuje to, že zmizí produkce z oblastí, které vzhledem k horším klimatickým podmínkám nemohou konkurovat firmám z příhodnějších oblastí.