Producenti vajec, drůbežího masa nebo prasat jsou v ohrožení kvůli klesajícím farmářským cenám, uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Pokles cen znamená podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského pro zemědělské podniky snížení tržeb o miliardy korun. A to může vést k útlumu řady zemědělských výrob, poukázal Veleba.
Klesající tržby zemědělců kompenzují vyšší dotace, ovšem ty podle Jirovského už nemusí stačit na vyrovnání schodku. V rostlinné výrobě jsou hluboko pod náklady ceny obilí, řepky nebo brambor. Rozhodující pro letošní rok bude vývoj po žních. Z pohledu zemědělců jsou podle Veleby příznivé ceny u hovězího, kterého je nedostatek, a u mléka. V evropské patnáctce ale mléko začalo zlevňovat a podobný tlak se dá čekat i v Česku.
Dnes zveřejněná statistika vypovídá o tom, že i v dubnu bude pokračovat pokles cen zemědělských výrobců. Meziročně spadly o 17,6 procenta, v březnu to bylo 15,3 procenta. Rostlinné výrobky zlevnily o 44,8 procenta, což je největší zaznamenané meziroční snížení cen od roku 1992. V meziměsíčním srovnání klesly ceny zemědělských výrobců o 0,8 procenta. Snižovaly se ceny ovoce, vajec, brambor, prasat i drůbeže.
Důvody ke zlevňování zemědělské produkce spatřuje Veleba v levných dovozech a tlaku obchodních řetězců, které vyžadují levné zboží od zpracovatelů, což se pak přenáší na prvovýrobce. Agrární komora chce jednat s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i s politiky o tom, aby se podnikání řetězců dostalo do únosných mezí, uvedl Veleba s tím, že obchodníci si vzhledem k silné pozici často vynucují jednostranné smlouvy odporující dobrým mravům.