Po téměř ročním vakuu v podpoře bionafty schválila vláda premiéra Stanislava Grosse dotace pro výrobce metylesteru řepkového oleje. Podpora se týká pouze letošního roku, od příštího by se zřejmě mělo začít s plošným přimícháváním metylesteru do veškeré nafty prodávané na českém trhu.
“Obnovení dotací by mělo pomoci odčerpat podstatnou část zbývajících zásob řepky z loňské sklizně,” zdůrazňuje předseda Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. Předpokládá, že na výrobu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) by se mohlo zužitkovat kolem 150 tisíc tun loňské řepky. Bionafta s 31procentním podílem MEŘO se podle Jeviče na stojany čerpacích stanic naplno vrátí zřejmě v červenci. “Dnes nevíme, jaký bude o toto palivo na trhu zájem po téměř ročním výpadku,” poznamenal.
Podle schváleného vládního nařízení má dotace na tunu MEŘO činit 7000 korun, ale může být o 15 procent vyšší nebo nižší v závislosti na cenách vstupů. Dotace se bude vztahovat k období od 1. července do konce letošního roku a její výše se podle daného vzorečku bude vypočítávat každý měsíc. Podpory bude vyřizovat Státní zemědělský intervenční fond, jemuž žadatelé musí doložit, že MEŘO zapracovali do směsného paliva a uvedli na trh, nebo prodali výrobci směsné bionafty, který se čestným prohlášením zavázal, že tuto produkci dodá na trh.
Pro letošek se na podporu bionafty počítá se 450 miliony korun, které má ve svých zdrojích najít ministerstvo zemědělství. “Konečná částka může však také být výrazně nižší. Především záleží, kolik MEŘO se vyrobí, a jak se budou vyvíjet ceny nafty, řepky a pokrutin,” řekl Jevič.
Souběžně s dodávkami na tuzemský trh by podle něho měl pokračovat i vývoz metylesteru, na který se ovšem dotace nevztahují. “Zneužití je naprosto vyloučeno, ostatně nepotvrdila se ani různá podezření z minulosti,” konstatoval předseda sdružení. Vyplacení dotace je podmíněno tím, že žadatel předloží kopii daňového přiznání ke spotřební dani z minerálních olejů, včetně potvrzení od výrobce směsného paliva, v němž je uvedeno skutečné množství MEŘO použité pro bionaftu uvedené v daňovém přiznání.
Největší výrobce metylesteru, společnost Setuza, obnovení dotací vítá. “Je to sice dobrý krok, ale přišel pozdě. Důsledky dopadly nejen na výrobce MEŘO, zvláště na ty menší, ale především na zemědělce,” uvedla mluvčí Setuzy Marie Logrová. Firma podle ní v současné době vyrábí metylester pro export. Připravuje se také na plošné přimíchávání od začátku příštího roku. “Nyní probíhá povolovací řízení k výstavbě nové výrobní jednotky v Ústí nad Labem, s níž by se mělo začít ještě letos. Prostor pro případné rozšíření výroby si Setuza zajišťuje rovněž v Olomouci, kde žádala o posouzení vlivu stavby na životní prostředí,” dodala Logrová.
Na přimíchávání pětiprocentního podílu MEŘO do veškeré nafty prodávané v tuzemsku je zatím přichystána jen pardubická rafinerie Paramo. Česká rafinérská podle mluvčího Jaroslava Růžka počítá s tím, že od počátku příštího roku bude přidávat metylester do nafty v rozsahu pěti procent. “V letošním roce k tomu zajišťujeme patřičné investiční akce, jejichž hodnota se pohybuje řádově v desítkách milionů korun,“ dodal Růžek. Akciová společnost Čepro žádá po státu stovky milionů korun navybudování terminálů, kde by se metylester přidával do dovážené motorové nafty.
Přimíchávání MEŘO do veškeré nafty je nutné přizpůsobit také legislativu, tzn. novelizovat zákon o spotřebních daních a pro biosložku zavést nulovou daň. Zatím předloha novely neexistuje ani ve vládním návrhu. Vratka spotřební daně za spotřebované MEŘO v motorové naftě při výrobě uznané pohonné hmoty je ve znění zákona o spotřebních daní umožněna až od 1. ledna 2007. Tím je od příštího roku ohrožen odbyt MEŘO pro plošné míchání v souladu s platnou normou, která umožňuje přidávání až pěti procent metylesteru do motorové nafty.