Společná zemědělská politika původních 15 členských zemí EU by mohla být spolufinancována z národních pokladen. Navrhl to zpravodaj EP pro budoucí rozpočtový výhled, německý křesťanský demokrat Reimer Böge. Návrh narazil na odpor řady poslanců, zejména francouzských.
Zachování dohody o zemědělských výdajích z roku 2002, která předem určuje limity až do roku 2013, lze zajistit postupným zaváděním spolufinancování z národních pokladen v rámci patnáctky, soudí zpravodaj Evropského parlamentu pro budoucí rozpočtový výhled, německý křesťanský demokrat Reimer Böge. Připomněl, že nové členské státy, které vstoupily do Evropské unie vloni, nemají do roku 2013 nárok na plné přímé platby a zemědělské dotace již ze svých rozpočtů doplňují.
S tímto krokem ve společné zemědělské politice nesouhlasí řada poslanců, zvláště francouzských. Poukazují na to, že ačkoli na zemědělství padne skoro polovina rozpočtu unie, jde o jedinou politiku financovanou výlučně z tohoto zdroje.
Evropský parlament (EP) se zapojil do debaty o příštím rozpočtovém výhledu na období 2007 až 2013, který se nyní snaží dojednat a schválit Lucembursko jako momentální předsedající země. Předseda EP Josep Borrell připomněl, že bez souhlasu EP nemohou členské státy tuto finanční perspektivu schválit. Böge proto navrhl vtělit do usnesení EP pasáž, ve které se pohrozí zrušením rozpočtového rámce po vstupu ústavy v platnost, pokud by státy při jeho schvalování pominuly názor EP.
Pro parlament je návrh Evropské komise rámcově přijatelný, ovšem z hlediska vyjednávání mezi státy však není realistický. Některé plánované výdaje je podle něj třeba seškrtat a jiné naopak zvýšit, řekl Böge.
Podle zpravodaje je třeba, aby prostředky na pomoc chudším zemím a regionům neklesly pod 0,41 procenta hrubého národního důchodu(HND) EU, jak navrhuje Evropská komise. Souhlasí s tím, aby nepřekračovaly čtyři procenta HND členských zemí. Spořit by se podle něj dalo na administrativních výdajích, zvláště na zakládání stále nových a nákladných agentur EU.