Dvěma způsoby pomůže Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond zemědělcům překonat období nedostatku provozních peněz, než jim na sklonku roku či začátkem příštího přijdou první dotace. Se zavedením zcela nové podpory v podobě překlenovacích úvěrů se letos nedá počítat.
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) původně nabídl tři možnosti, jak vyřešit problém nedostatku provozních prostředků. Ten zemědělcům vznikl přechodem na jiný systém časové výplaty dotací. Navíc po vstupu do Evropské unie skončil PGRLF s podporou provozních úvěrů.
Fond proto nyní upravil existující program vyrovnání úrokového zatížení. „Novinkou je poskytování garance až 50 procent. Z úvěru je přitom možné financovat i nákup pohonných hmot a maziv,“ sdělil tiskový mluvčí PGRLF Tomáš Vyšohlíd s tím, že délka úvěru není omezena. Pravidla pro poskytování se podle něho v tomto smyslu změnila k 15. únoru. Vyšohlíd potvrdil, že zemědělci dosud tento program mnoho nevyužívali, protože podpora nebyla příliš významná. „Díky tomu, že nově poskytujeme garanci, budou úvěry dostupnější pro více zemědělců. Navíc nehodláme měnit dotační sazbu 1,7 procenta, i když Česká národní banka snížila úrokovou sazbu,“ řekl mluvčí fondu.
PGRLF také umožní klientům, kterým stále ještě podporuje úvěry dříve zařazené do programu Provoz a Překlenovací úvěry pro subjekty LFA, prodloužit konečnou dobu splatnosti a tedy i poskytování podpory. „U programu Provoz je nyní maximální doba splatnosti 30 měsíců od data podpisu úvěrové smlouvy, u překlenovacích úvěrů pro LFA je to 12 měsíců. Zájemci, kterým banka prodlouží úvěr, mohou požádat o prodloužení výplaty dotace,“ uvedl mluvčí. Zdůraznil však, že splácení úvěru je možné protáhnout nejdéle do 31. prosince příštího roku. Banky by se podle Vyšohlída měly k oddálení splatnosti úvěru stavět vstřícně, jak vyplývá z předchozího průzkumu PGRLF.
Koncepčně chce resort nedostatek provozních peněz v zemědělství řešit novým programem PGRLF, který však musí schválit Evropská komise. „Protože tento proces potrvá několik měsíců, nelze s novou podporou pro tento rok reálně počítat,“ konstatoval Vyšohlíd.
“Chápeme to jako první krok, po kterém by měly následovat další,” přivítal rozhodnutí tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. Padesátiprocentní garance u bankovních úvěrů je podle něho nedostatečná pro zemědělské podniky v příhraničních oblastech. “Problém s garancí mají hlavně firmy, které privatizovaly majetek státních statků a většinou ho mají zastavený na starší úvěry,” poznamenal Záhorka. Jak dodal, alespoň jim pomůže odsunutí splatnosti překlenovacích úvěrů pro LFA, které zpravidla čerpaly.