15.02.2005 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor týdne

s Marií Širokou, prozatímní předsedkyní Konopnářského svazu České republiky.

Svaz vznikl počátkem tohoto roku, proč jste se ho rozhodli založit?

Svaz jsme založili proto, že vznikla potřeba nabídnout zemědělcům, průmyslu i České republice alternativu. Jeho cílem je zastupovat, podporovat a hájit zájmy konopnářů a konopnářství v České republice, spolupráce se zahraničím a poskytování osvětových informací co nejširší veřejnosti. Loňský rok nás přesvědčil, že zájem o pěstování technického konopí je, ale zemědělci mají málo možností o něm získat informace, stejně tak jako o následném využití. Také je třeba konopí demýtizovat, protože pod tímto pojmem si veřejnost často představí drogu.

Jak vysoká je poptávka po surovině?

Dováží se řádově tisíce tun, především pro využití v papírenském průmyslu. Z konopí se dá vyrobit asi tisíc druhů výrobků, dobře recyklovatelných, např. ve stavebnictví jako tepelná izolace, v automobilovém průmyslu, v energetice jako palivo v malých, lokálních elektrárnách, nebo jako motorové palivo, dále v kosmetice, na výrobu barev a laků, v textilním průmyslu např. na výrobu plachtoviny, lan, geotextilí a oděvů. Na jaře se na trhu objeví první český, za studena lisovaný konopný olej, vhodný k přímé konzumaci, který je velmi důležitým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které jsou nenahraditelné pro správný vývoj organismu.

Klíčem je dostatek zpracovatelských kapacit, kolik je u nás v současné době tíren?

Na Rakovnicku v současné době zpracovává konopné vlákno tírna systém Benedikt – Hevr, věříme, že právě tato malá farmářská mobilní tírna by mohla významně napomoci budoucím pěstitelům v jednotlivých regionech při zpracování sklízeného konopí. Konopí zpracovává i tírenská linka společnosti Lenka Kácov. Počítá se s výstavbou velkokapacitní tírenské linky i v severních Čechách, o další uvažují také na Šumpersku.

Jak chcete pěstování konopí prosazovat?

Dvěma způsoby – osvětou, kdy v jednotlivých krajích, jednotlivých regionech budeme postupně zřizovat regionální poradenská informační centra, kde budou vyškolení odborníci, kteří budou pořádat přednášky a semináře. Tato centra poskytnou veškeré dostupné informace o možnostech nákupu osiva, pěstování, přes legislativu, dotace až po odbyt. Druhým způsobem bude snaha komunikovat s příslušnými ministerstvy, státní správou a místní samosprávou ohledně možností získání dotací pro pěstitele a zpracovatele, získání finančních prostředků na výzkum a vývoj nových technologií pro sklizeň a zpracování technického konopí.

Z kolika hektarů se sklízelo v loňském roce?

Bylo to necelých 300 hektarů. Průměrný výnos slisovaného suchého konopného stonku se pohyboval mezi pěti a sedmi tunami na hektar, za optimálních podmínek ale může dosáhnout i 12 t/ha. Průměrný výnos semene byl kolem 700 kg/ha. Upozorňuji, že pěstování konopí podléhá zákonu o návykových látkách č. 167/1998 Sb. § 29 písm. a). Tento zákon byl zákonem č. 362/2004 Sb. ze dne 20. května 2004 změněn. Podle této změny jsou osoby, pěstující mák setý a konopí na celkové ploše větší než 100 m2, povinny předat hlášení místně příslušnému celnímu úřadu podle místa pěstování. Tento zákon nabyl účinnosti dnem 1. ledna 2005. Bližší informace najdete na webových stránkách Konopnářského svazu České republiky www.konopi.info.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down